A Föld lakosságának közel egyharmada, 2 milliárd ember él tbc fertőzéssel, amely 2008-ban 1,8 millió ember halálát okozta és 9 millió embert betegített meg. Annak ellenére, hogy Afrika és Délkelet-Ázsia a legnagyobb tbc fertőzött területek, az európai régióban is a tuberkulózis jelenti az egyik legégetőbb népegészségügyi problémát - olvasható az Egészségügyi Világszervezet Magyarországi Irodájának csatolt sajtóközleményében.
Dr Robert Koch 1882-ben fedezte fel a tüdőbajt okozó bacilust, amely a századfordulós Magyarországon minden negyedik ember haláláért volt felelős. A szegényebb társadalmi rétegekben népszerű betegség cseppfertőzéssel terjed és akár évekig is lappanghat, de aktív ideje alatt egy páciens évente 10-15 embert is megfertőzhet. A HIV betegek különösen veszélyeztetett csoportba tartoznak, 2006-ban a 700 000 fertőzött HIV beteg közül 200 000 esetben bizonyult halálosnak a tbc.
Bár a halálesetek 95 százalékát a fejlődő országokban regisztrálják, a tbc komoly népegészségügyi problémát jelent az Európai Régióban is, különös tekintettel a volt Szovjet államokra, Bulgáriára, Romániára és Törökországra. Összességében mindenhol csökkenő tendenciát mutat a tuberkulózis terjedése, a gyógyulást illetően Európa mégis elmarad a többi régiótól, hiszen egyre több, a gyógyszerekre rezisztens esettel állunk szemben.
A magyarországi tuberkulózis járvány az elmúlt évtizedben kedvezően alakult. A tuberkulózis előfordulása 1996 óta folyamatosan csökken. 2008-ban 1237 új beteget regisztráltak, ami több mint 50 százalékos visszaesést jelent a tíz évvel korábbi adatokhoz képest.
A 2006-2015 közötti időszakra kitűzött, a tbc visszaszorításáról szóló nemzetközi vállalásoknak (Global Plan to Stop TB) idén a feléhez értünk, amely határidő a Millenniumi Fejlesztési Célokat illetően is egyre jobban előtérbe kerül, hiszen az ENSZ tagállamai többek között arra vállalkoztak, hogy 2015-ig világszerte megállítják a tbc járvány terjedését.