Január 24-én az influenzagyanús megbetegedések száma Magyarországon is átlépte a járványküszöböt. Az utóbbi hetekben egyre többen fordulnak orvoshoz magas lázzal, gyengeséggel, végtagfájdalmakkal, illetve az influenza többi jellegzetes tünetével. A betegséget okozó vírusok könnyen és gyorsan terjednek egyik emberről a másikra - közvetlen érintkezéssel, köhögéssel és tüsszentéssel, de akár egyszerű lélegzetvétellel is átadhatóak.
Mikor mehetünk vissza dolgozni?
Ezért fontos, hogy a beteg ember a lehetőségeihez mérten izolálja magát a többiektől, nehogy továbbfertőzze szeretteit vagy munkatársait. Mikor oldhatjuk fel az önkéntes karantént, és mehetünk vissza ismét dolgozni a munkahelyünkre? Addig nem érdemes visszatérni, amíg meg nem felelünk az alább felsorolt paramétereknek:
- Legalább 24 óra eltelt azóta, hogy utoljára felment volna a lázunk vagy fájdalomcsillapító gyógyszert kellett volna beszednünk a panaszaink enyhítésére. Ha már több mint egy napja tünetmentesek vagyunk, akkor nagy valószínűséggel nem fertőzünk.
- Akkor sem javasolt visszatérni, ha még rendszeresen köhögünk és tüsszögünk, a vírusok ugyanis ilyen módon terjednek a legkönnyebben. Ha lement a lázunk, még nem jelenti, hogy teljesen meg is gyógyultunk!
- Ha sem a láz, sem pedig a köhögés és tüsszögés nem okoz már gondot, viszont még mindig fáradtnak érezzük magunkat, akkor is javasolt otthon maradni. Az erőtlenség ugyanis azt jelzi, hogy szervezetünk még nem heverte ki teljesen a betegséget, így fennáll a veszélye, hogy visszaesünk vagy egy másik kórokozó kerekedik felül az immunrendszerünkön.
A legjobb persze az lenne, ha a betegséget el sem kapnánk, a legbiztosabb - bár sajnos nem száz százalékos - védelmet pedig a védőoltás nyújtja. Fontos emellett a megszokottnál is gyakoribb kézmosás, a rendszeres szellőztetés, és a nagy tömegeket is érdemes kerülni az influenzajárvány időszakában. Ha pedig minden elővigyázatosság ellenére is elkaptuk a betegséget, forduljunk vele orvoshoz, és hagyjunk időt a szervezetünknek a regenerációra!
Forrás: WebMD