"A koronavírus - a fizikai ellenálló képességét tekintve - nagyjából az influenzához hasonlít. Egy úgynevezett burkos vírusról van szó, ami a nyirkos, hűvös időt szereti, érzékeny a beszáradásra és az UV-re. Ezért a szakemberek abban reménykednek, hogy az egyre melegedő időjárás miatt alábbhagy majd a vírus terjedése" - idéztük korábbi cikkünkben Rusvai Miklós virológust, aki az M1 aktuális csatornán beszélt az új típusú koronavírusról.
A hangsúly azonban a "reménykednek" szón van, a koronavírus ugyanis nincs annyi ideje jelen, hogy a tudósok meggyőző adatokat gyűjthettek volna arról, mennyire viseli jól a magasabb hőmérsékletet. "Egyelőre annyit tehetünk, hogy analógiát keresünk más, hasonló úton terjedő betegségekkel" - mondja Paul Hunter, a Kelet-Angliai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője.
Télen könnyebben terjednek a vírusok
Az olyan légzőszervi megbetegedések, mint az influenza vagy a megfázás, szezonálisan jelentkeznek, így viszonylag egyszerű behatárolni, mikor kezdenek terjedni, és mikorra enyhül a fertőzéshullám - a kordában tartásuk tehát nem igényel túl nagy fejtörést. Az is ismert, hogy bizonyos környezeti körülmények segítik a vírusok terjedését, ilyen például az alacsony hőmérséklet, a páratartalom, és az a tény, hogy télen hajlamosabbak vagyunk zárt térben, egymás közelségében tartózkodni.
Simon Clarke, a Readingi Egyetem mikrobiológusa elmagyarázta: télen azért terjednek jobban a légúti megbetegedések, mert a hideg irritálja az orrjáratokat, légutakat, ami hajlamosabbá tesz minket a vírusfertőzésekre. Tovább fokozza a kockázatot, hogy a száraz, hűvös időben messzebbre repülnek az emberek által kiköhögött kórokozók, és hosszabb ideig megmaradnak a levegőben, következésképp nagyobb "sikerrel" fertőzhetnek . A legtöbb légúti megbetegedéshez hasonlóan egyébként a koronavírus is cseppfertőzés - és hasonlóan a SARS kórokozójához, széklet - útján terjed.
Eltűnhet, de vissza is tér a koronavírus?
"Elképzelhető, hogy tavasszal valóban fellélegezhetünk, de biztosat egyelőre nem lehet mondani. Azt azonban valószínűtlen, hogy rosszabbra fordulnak a dolgok" - summázza a mikrobiológus. Hunter egyetért ezzel, ám hozzáteszi: kérdés, hogy ha el is tűnik a koronavírus, újra visszatér-e a meleg évszakok után. "El tudom képzelni, hogy feléled, ha megint jön a tél" - szögezte le.
Forrás: reuters.com