Megfejtették a koronavírus gyorsaságának titkát

A 2020-ban kirobbant világjárványért felelős koronavírus könnyedén át tud hatolni az emberi szervezet alapvető védelmi rendszerén. Japán kutatók most rájöttek, hogyan képes erre.

Amikor egy vírus megtámadja szervezetünket, az kétféle szinten veszi fel a harcot ellene. E két szint a veleszületett és az adaptív immunitás. Utóbbi a specifikusabb, erősebb, de kialakulásához idő kell, illetve az, hogy az immunrendszer érintkezzen az adott kórokozóval – vagy védőoltás esetén az elölt kórokozóval vagy annak egy részével. Ezzel szemben a veleszületett immunitás egy sor molekuláris mechanizmuson keresztül nyújt folyamatos alapszintű védelmet kórokozók széles körével szemben.

Mint azonban azt a Kóbei Egyetem közleménye írja, a 2019-ben felbukkant koronavírus, a SARS-CoV-2 nagyon hatékony abban, hogy megkerülje a veleszületett immunvédelmet. Részben ennek tudható be az erős fertőzőképessége, valamint az, hogy alig néhány hónap leforgása alatt minden kontinensen elterjedt a Földön, emberek millióit megbetegítve. Sódzsi Ikuó virológus és kutatócsapata legújabb vizsgálatában arra kereste a választ, hogy milyen tényezők segíthetik a vírust mindebben, egyszersmind merre lehetne a jövőben új megelőző és terápiás módszerek után kutatni.

A koronavírus túlélési trükkje

A csoport korábban hepatitiszvírusokkal folytatott hasonló kutatásokat, és megfigyelték, hogy a veleszületett immunrendszer vírusellenes fellépésében kulcsszerep jut egy fehérjének. Ezt a fehérjét az azt kódoló gén után 15-ös inteferonindukált génnek, avagy ISG15-nek nevezzük. A kóbei kutatók a Journal of Virology című folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számolnak be, hogy az ISG15 a koronavírus burkát felépítő – úgynevezett nukleokapszid – fehérjéhez kapcsolódik, gátolva annak sokszorítását és így maga a vírus replikációját egyaránt. „Ugyanakkor az új koronavírus rendelkezik egy olyan enzimmel, amely képes leválasztani az ISG15-öt a nukleokapszidjáról, visszaállítva az új vírusok összeállítására való képességet, végeredményben legyőzve a veleszületett immunválaszt” – magyarázza Sódzsi.

Az új koronavírus más rokonai, mint a SARS- és a MERS-vírus, ugyancsak rendelkeznek hasonló enzimes védelemmel. A japán kutatók azonban azt is kimutatták, hogy a SARS-CoV-2 enzime lényegesen erősebb az elődökénél. Sódzsi szerint eredményeik minden korábbinál tisztább képet nyújtanak arról, hogy a Covid-19 vírusa miért válhatott rendkívül fertőzővé: egyszerűen ügyesebben kerüli meg a veleszületett immunrendszert, mint a korábbi koronavírusok. A felfedezés ezzel együtt komoly fegyver lehet az orvostudomány kezében a jövőben. Megalapozhatja például olyan antivirális gyógyszerek kifejlesztését, amelyek az említett vírusenzim működését gátolva segítik az immunvédekezést a fertőzéssel szemben. De ugyanígy olyan kezelések is megszülethetnek belőle – akár az előzővel kombináltan –, amelyek kifejezetten a vírus nukleopkapszidját célozzák, ahogy azt az ISG15 is teszi.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.