A halálos járvány csúcspontján, 2005-ben 1,9 millió elhunytat regisztráltak. Az erre vonatkozó adatokat csütörtökön hozta nyilvánosságra jelentésében az UNAIDS, az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) HIV- és AIDS-ellenes programja.
A HIV-vírussal újonnan fertőzöttek száma is 1,8 millióra csökkent 2016-ban. Ez feleannyi, mint 1997-ben, amikor 3,5 millió új fertőzöttet azonosítottak. Ezzel párhuzamosan történelmi magaslatokra emelkedett a gyógyszerrel kezelt fertőzöttek száma: 2016-ban a 36,7 millió HIV-fertőzöttből 19,5 millióan részesültek kezelésben. Ez az első év, hogy a világ összes fertőzöttjének több mint fele gyógyszeres kezelést kapott.
Gyógyszerekkel megakadályozható a HIV-vírus szaporodása a szervezetben, az AIDS ezzel szemben máig gyógyíthatatlan. Az AIDS-járvány kitörése , azaz az 1980-as évek óta több mint 76 millióan fertőződtek meg a vírussal. Az immunrendszer-betegségben eddig 35 millióan haltak meg.
Ha tovább növekszik a világszerte kezelt HIV-fertőzöttek aránya, elérhetővé válhat a cél, hogy 2020-ra 30 millió érintett részesülhessen az életmentő terápiában. Az UNAIDS célját az úgynevezett 90-90-90-programja keretében kívánja megvalósítani, vagyis hogy 2020-ra az érintettek 90 százaléka tudjon fertőzöttségéről , közülük legalább 90 százalék kapjon kezelést , a terápiában részesülők 90 százalékánál pedig el akarják érni, hogy a vírusszaporodás megállítása révén ne legyen kimutatható a vérben a kórokozó.
Az UNAIDS szerint 2016-ban az érintettek 70 százaléka esetében volt ismert a HIV-fertőzés, közülük 77 százalék kapott kezelést. A kezeltek 82 százalékánál sikerült megakadályozni a vírusok további szaporodását. Botswana, Kambodzsa, Dánia, Izland, Szingapúr, Svédország, Nagy-Britannia már elérte a kitűzött 90-90-90-es célokat. Válságos terület a Közel-Kelet, Észak-Afrika, Közép-Ázsia és Kelet-Európa, ahol a közelmúltban 40 százalékkal nőtt a HIV-fertőzöttség és az AIDS-ben elhunytak aránya.