Ahogy azt korábbi cikkünkben megírtuk , a spanyol család egy hónapja küzdött a bakteriális fertőzés ellen. A szülők oltásellenesek voltak és akkor úgy nyilatkoztak: "átverve érzik magukat".
A torokgyík vagy diftéria ma már nagyon ritka betegség, mivel szinte mindenkit beoltottak ellene. A fiú gyógyítása azért is volt nehéz, mert nagyon nehéz volt beszerezni a megfelelő antitoxinokat, hiszen már senki sem számít erre a betegségre.
Mit kell tudni a torokgyíkról?
A betegség megjelenésekor fellépő gyulladás eredménye egy kékesfehér hártya, ami a mandulákon és a gégében alakul ki. A beteg ezt a gyíkbőrre emlékeztető, pikkelyes hártyát köhögi fel, innen ered a betegség neve.
Lappangási ideje 2-7 nap. A betegség lassan, fokozatosan fejlődik ki, a láz nem kifejezett. Súlyos szövődmény, ha a kórokozó toxint termel - a toxin súlyos szívizom-károsodást és perifériás ideggyulladást (neuritis) okoz - illetve ha az álhártya a gégében jelenik meg, az fulladáshoz vezet.
A betegséget okozó Corynebacterium diphtheriae baktérium csak az embert betegíti meg. A fejlett országokban a következetesen végrehajtott immunizálásnak köszönhetően a betegség - eddig - alig fordult elő.