Közismert, hogy a kutyák szaglása sokkal érzékenyebb és fejlettebb, mint az embereké. Ezért például már egyre szélesebb körben használják ki annak előnyét, hogy a segítőkutyák szinte bármit képesek kiszagolni: jelezni tudják a vércukorszint változását, a közelgő epilepsziás rohamot, vagy akár a rákot is. Ezért teljesen érthető, hogy ezt a képességüket a koronavírus-járvány elleni küzdelemben is egyre több ország próbálja hasznosítani.
Különleges keresőkutyák
Ahogy már olvashatták a HáziPatika.com -on, az osztrák hadsereg júliusban bejelentette, hogy nyomkereső kutyákat vonna be a koronavírus-fertőzött személyek kiszűrésébe. A cél az, hogy a kutyák a tünetmentes betegeket is "kiszagolják". A projekt a hír bejelentésekor kísérleti fázisban volt, első körben egy belga juhászkutya kiképezését kezdték el.
Közben azonban a nemét szakemberek is elkezdték a keresőkutyák "átképzését". A Hannoveri Állatorvostudományi Egyetem kutatói és a német hadsereg szoros együttműködésével zajló kísérletek eddig azt igazolják, hogy egy hét alatt meg lehet tanítani a keresőkutyákat arra, hogy az új típusú koronavírussal fertőzött mintákat azonosítsák - számolt be róla az Euronews .
Ennyire hatékonyak a kutyák
Az adatok szerint a kutyák 94 százalékos pontossággal ismerték fel a koronavírusos mintákat. A különleges kiképzés során egyénként nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy az ebek meg tudják különböztetni az infulenzavírust és a SARS-CoV-2-t.
Nem viseltek maszkot a nyári táborban, 200 amerikai gyerek lett koronavírusos - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!