Megtalálták a baktériumok gyenge pontját

Olyan vegyületeket állítottak elő debreceni kutatók, amelyek megakadályozhatják a baktériális fertőzések kialakulását.

A szénhidrátok jelentősége sokkal összetettebb, mint ahogyan a tudósok korábban gondolták: a szénhidrátok felelősek a sejtek, valamint a baktériumok és az emberi szervezet közötti kommunikációért, így kulcsszerepük lehet a kórokozók okozta betegségek elleni küzdelemben - olvasható a Debreceni Egyetem közleményében. Az intézményben működő szénhidrátkémiai kutatócsoport pedig nemrég nemzetközi viszonylatban is figyelemreméltó felfedezést tett.

"Laboratóriumi körülmények között olyan szénhidrát-alapú vegyületeket, úgynevezett ligandumokat állítottunk elő, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy a baktérium fehérjéivel kölcsönhatásba lépjenek, és megakadályozzák azt, hogy a baktérium az emberi szervezetben megtapadjon. Végeredményben a baktériumok fertőzőképességét tudják meggátolni" - számolt be a kutatási eredményről Csávás Magdolna adjunktus.

A debreceni kutatók által előállított szénhidráttal kivédhetők a bakteriális fertőzések
A debreceni kutatók által előállított szénhidráttal kivédhetők a bakteriális fertőzések

Találtak egy univerzális vegyületet

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék tudósai a 2015-ben indult alapkutatás során a szénhidrátok szintézisét valósították meg, illetve fehérjékkel való kölcsönhatásukat vizsgálták. A kutatások a Természettudományi és Technológiai Kar szakembereivel közösen, valamint egy cseh biológuscsoport együttműködésével zajlottak.

Európában több tízezer ember halálát okozzák évente az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok. Részletek itt.

"Több különböző ligandumot is előállítottunk, majd az alaposabb kölcsönhatás-vizsgálatok során találtunk egy olyan vegyületet, amelyik nemcsak speciálisan egy, hanem több baktérium ellen is egyfajta univerzális védekező szerként bevethető" - foglalta össze Csávás Magdolna. Hozzátette: a szénhidrátkémiai kutatások napjainkban nélkülözhetetlenek, mivel a kórokozókkal szembeni küzdelem egyre nagyobb kihívást jelent. Jó példa erre az antibiotikumrezisztencia , amely mára olyan mértékű, hogy egy-egy baktériumtörzs ellen rendkívül nehezen tud védekezni az orvostudomány.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Terápiás módszerek alapjául szolgálhatnak az eredmények

A vizsgált speciális fehérjék a baktériumok és vírusok felületén is megtalálhatók, így a kutatási eredmények akár terápiás módszerekhez, diagnosztikai eljárások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak. Az adjunktus szerint eredményeik azért is meghatározóak, mert hazánk évtizedekkel ezelőtt a szénhidrátkémia egyik európai bázisa volt, napjainkban viszont már szinte csak a Debreceni Egyetemen foglalkoznak ezzel a világviszonylatban is jelentős szakterülettel.

A debreceni kutatócsoport Lipták András akadémikus öröksége. A Széchenyi-díjas szerves kémikus, a szénhidrát és az immunkémia neves kutatója, az egykori Kossuth Lajos Tudományegyetem volt rektora, valamint utódai teremtették meg a most zajló kutatások alapjait. A Debreceni Egyetem szakemberei tudományos eredményükről szóló közleményüket a Chemistry - A European Journal című rangos szaklapban publikálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.