A bárányhimlő az egyetlen olyan klasszikus gyermek fertőző betegség, amely még nem szerepel a kötelező oltási rendben, ezért a leggyakoribb megbetegedéssé vált, évente 30-40 ezer a fertőzések száma - nyilatkozta az Inforádiónak Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. A szakember kifejtette: ha kötelező lenne a bárányhimlő elleni oltás, drasztikusan csökkenne a fertőzések száma.
Tüdő- és májgyulladás is kísérheti
A bárányhimlő (varicella) fertőző, cseppfertőzéssel terjedő, piros, viszkető, hólyagos pattanásokat és lázat okozó, vírusos megbetegedés. Rendkívül fertőző volta miatt szinte mindenki már gyermekként találkozik vele. A gyermekek többsége, mintegy háromnegyede - leggyakrabban 3 és 10 éves kor között -, de legkésőbb 15 éves koráig átesik a bárányhimlőn, ezután általában egy életre védetté válnak. A bárányhimlő általában spontán és jól gyógyul, de szövődmények minden életkorban előfordulnak, gyakrabban felnőttekben. Gyermekkorban leggyakoribb szövődmény a hólyagok másodlagos fertőződése miatt kialakuló bőr- és lágyrész fertőzés (cellulitis és impetigo, azaz ótvar). Ritkább esetben tüdőgyulladás, illetve májgyulladás is kísérheti a betegséget.
Ha a bárányhimlő elleni védőoltás is bekerülne a kötelezők közé, évente 30-40 ezer gyerek nem betegedne meg - jelentette ki Póta György. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke hozzátette, ráadásul még egy normális lefolyású bárányhimlő is nagyon legyengíti az ellenálló képességet. "A bárányhimlő utáni időszakban könnyebben és súlyosabban betegszenek meg a gyerekek" - hangsúlyozta.