Azok a vakcinák, amelyeket az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezett, biztonságosak - emelte ki a víruskutató. Ezen a téren tehát nincs különbség a Pfizer-BioNTech és a Moderna koronavírus elleni oltóanyaga között. Kedden egyébként mindkét készítményből érkezett Magyarországra, a mennyiségből összesen mintegy 51 ezer embert tudnak beoltani.
Különbségek
Az új típusú koronavírus elleni kifejlesztett két oltóanyag hatóanyaga lényegében ugyanaz, egyéb összetevőik - a konzerváló és stabilizáló szerek - azonban különböznek. Ez az oka, hogy a Pfizer-vakcina érzékenyebb és mínusz 70 Celsius-fokon kell tartani, a Modernáé viszont valamivel ellenállóbb, csak mínusz 20 fokos hűtést igényel. A másik különbség, hogy a Pfizer oltását három hét, a Modernáét pedig négy hét után kell megismételni - ismertette a szakember.
Hasonlóságok
A két oltóanyag esetében azonban hasonlóságok is felfedezhetőek. Például mindkettő a második oltás beadása után körülbelül egy héttel ad védelmet. A megfertőződéstől egyik sem véd meg 100 százalékos hatékonysággal, a COVID-19 nevű, súlyos betegség kialakulásától és a halálos végkimeneteltől azonban minden esetben megóvják az immunizált személyt. A víruskutató elmondása szerint a kórokozó a védőoltás ellenére is bejuthat a légutakba, de a beoltott embereknél jóval alacsonyabb a vírustermelés, mint a nem beoltottak esetében, így pedig a fertőzés továbbadásának kockázata is alacsonyabb.
Minden feltétel adott a koronavírus elleni oltóanyagok tárolásához és szétosztásához. Egyetlen dolgot várunk most, hogy kellő mennyiségű vakcina álljon rendelkezésre, hogy minél nagyobb számban be tudjuk adni az embereknek - közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!