A kullancsok a természetes környezet részeként mindig is itt voltak körülöttünk, így mára tévhitek egész sora kapcsolódik hozzájuk – olvasható a Pfizer közleményében. Nézzük, hogy mivel is állunk szemben.
Tévhit: itthon csak egyféle kullancs fordul elő
Először is, nem beszélhetünk általánosságban kullancsokról, hiszen a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai alapján a kullancsfélék családjába világszerte mintegy 700 ismert fajt sorolnak. Magyarországon pedig csaknem kéttucat fajuk honos, amelyek közül humán szempontból a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) a legfontosabb. (1)
Tévhit: a kullancsok a fákról potyognak ránk
Az is csupán tévhit, hogy a kullancsok a fákról potyognak. Fűszálakon és a bokrok levelein kapaszkodnak meg a lábaikon levő karmok és tapadókorongok segítségével, legfeljebb 1,5 méter magasságban, és ott várakoznak. A kiválasztott egyedre a lábukon lévő karmok segítségével másznak fel.
Tény: fertőzéseket terjeszthetnek
Ha a kullancsok megtalálják a számukra megfelelő felületet, táplálkozni kezdenek, mert fejlődésükhöz elengedhetetlen a vérszívás. Ami a kullancsot veszélyessé teheti, hogy a fertőzéseket vektorként – vérszívás közben – az emberbe juttathatják. (2)
Közép-Európában az egyik leggyakoribb kullancsok által terjesztett vírusos betegség az FSME-vírus* okozta agyvelőgyulladás, vagy más néven kullancsencephalitis. (1) A fertőzés az esetek jelentős részében tünetmentes. Az esetek kisebb részében 7-14 napos lappangási időt követően enyhe betegségtünetek (láz, fejfájás, izomfájdalom, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, stb.) jelentkeznek, majd néhány nap múlva a panaszok megszűnnek. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával járó szakasz is követi az elsőt, a csípés utáni 3-4. héten. A betegség ilyenkor kórházi ellátást és esetenként intenzív kezelést igényel. Specifikus terápia nincs, de a fertőzés védőoltásokkal megelőzhető. (1)
A másik gyakori, kullancs által okozott betegség a Lyme-kór, amelynek legjellegzetesebb, az esetek 60-80 százalékában előforduló klinikai tünete a vándorló bőrpír (erythema migrans), amely általában 7-10 napos (de minimum 48 órás) lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. A bőrjelenséget leggyakrabban csak enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán pedig viszketés is kíséri, de súlyosabb tünetek is felléphetnek. A megfelelő adagban és ideig, szájon át alkalmazott antibiotikummal általában jól gyógyítható. (1)
Tévhit: minden kullancs fertőző, és nincs védőoltás a betegségek ellen
Amivel még fontos tisztában lenni, hogy nem minden kullancs hordoz fertőzést, de a kockázat fennállhat. Érdemes tehát egyeztetni a védekezésről a háziorvosunkkal, hiszen az említett fertőzések közül az FSME-vírus ellen már évtizedek óta elérhetőek olyan védőoltások, amelyek segíthetnek a kullancs által okozott vírusos agyvelőgyulladás megelőzésében. Az oltássorozatot kora tavasszal a legideálisabb megkezdeni, így akár 1 hónapon belül védettséget lehet szerezni a vírus ellen. (3)
• Nem mindegyik kullancs hordoz fertőző betegséget, ám Európában, így Magyarországon is élnek különböző kórokozóval fertőzött kullancsok.
• Az élősködők jellemzően az aljnövényzetben élnek, onnan másznak fel a ruházatra, és a lábunkra.
• Az FSME-vírus okozta kullancsencephalitisnek nincs vírusellenes gyógyszeres terápiája, csak a tünetek kezelését célzó, támogató gyógyszeres kezelés lehetséges. A betegség megelőzésében ugyanakkor segíthetnek a védőoltások.
A kullancsokkal, az általuk terjesztett betegségekkel, illetve a megelőzéssel kapcsolatos további információkért kattints ide!
A csípés ellen egyébként hosszú szárú nadrág és hosszú ujjú felső, valamint zárt cipő viselésével, ezenkívül kullancsriasztó spray használatával és a kullancsok által különösen kedvelt, magas fűvel borított területek elkerülésével is védekezhetünk.
*FSME-vírus: Frühsommer Meningoenzephalitis Virus, kullancsencephalitis-vírus
Referenciák:
(1.) NNK – Lakossági tájékoztató a kullancsokról. Utolsó megtekintés: 2023. 03. 01.
(2.) FSME: Risikogebiete in Deutschland (Stand: Januar 2022) Epidemiologisches Bullentin RKI 9/2022 3. Marcz 2022. Utolsó megtekintés: 2023. 02. 22.
(3.) Módszertani levél a 2023. évi védőoltásokról. Utolsó megtekintés: 2023.03.01.
Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park, „A” épület , Tel.: 06-1-488-3700, www.pfizer.hu
Lezárás dátuma: 2023.03.01.
PP-UNP-HUN-0194
OGYÉI engedélyszám: OGYÉI/15927-2/2023