Az elmúlt időszakban jelentősen megemelkedett a fertőző májgyulladásos megbetegedések száma itthon. Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint a fertőzés terjedésében egy új vírustörzs megjelenése játszhat szerepet. Az országos tisztifőorvos a Népszava információi szerint levelében arra kérte a budapesti egészségügyi szolgáltatókat, hogy minden esetben adjanak tájékoztatást a pácienseiknek a vírus terjedési módjáról, valamint a megelőzés lehetőségeiről.
A járványos terjedés főként Budapestet érinti
Az ATV Híradó kérdésére Pusztai Erzsébet infektológus kiemelte: nagyon fontos dolog a nyugalom, ugyanis a vírus már évtizedek óta jelen van, sokan gyermekkorukban szinte tünet nélkül át is esnek rajta, így a lakosság egy része védett lehet. „A mostani, kisebb mértékű szaporodásnak talán az az oka, hogy részben melegebbek a vizek, és a kisebb tavak esetén a meleg vízben tovább fertőzőképes maradhat ez a vírus” – tette hozzá a szakember.
Magyarországon a fertőző májgyulladásos megbetegedések száma az utóbbi években jelentősen csökkent, 2020-ra már csak 28 ilyen eset volt. Azonban csak az idei év első hét hónapjában 346 megbetegedést regisztráltak. A szakember szerint a mostani járvány főként Budapestet érinti, az összes eset több mint felét innen jelentették. Rusvai Miklós virológus szerint nagyon fontos a higiénia, a hepatitis A ugyanis szájon át jut a szervezetbe.
A vírus átlagosan 4 hét lappangás után okoz tüneteket (15-50 nap). Láz, gyengeség, hasi fájdalom rendszerint előfordul. A máj érintettségére utal a kialakuló sárgaság és a sötét színű vizelet. A tünetek néhány napig, hétig állnak fenn, spontán megszűnnek. Sárgaság nélkül zajló betegség is előfordul, ilyenkor a tünetek nem specifikusak, hasonlítanak a más vírusfertőzés esetén tapasztaltakhoz. Ezekben az esetekben a laboratóriumi vizsgálat során észlelt eltérések – emelkedett májenzimek – alapján merül fel fertőző májgyulladás gyanúja. A betegség kialakulásáról, tüneteiről további részletek az alábbi cikkünkben olvashatók.