Miért nem volt súlyosabb az influenza-világjárvány?

Az immunrendszerünk korábbi, az influenza szezonális változatával történő találkozása mérsékelhette a 2009-es, egész világra kiterjedő járvány következményeit - olvasható a Clinical Infectious Diseases legfrissebb számában.

A Texas A and M Egyetem munkatársai a 2009-2010-es influenzaszezon során felnőttek százait tanulmányozták, és arra a következtetésre jutottak, hogy azok, akik korábban már találkoztak a kórokozó szezonális változatával, kevesebb eséllyel fertőződtek meg, és amennyiben mégis, a következmények kevésbé voltak súlyosak, mint azoknál, akik immunrendszere még nem ismerte a vírust.

Az influenzafertőzésnek két formája van: a szezonális influenza, illetve a világjárványt okozó típus. A 2009-ben járványt okozó H1N1-törzs korábban a szezonális megbetegedésekben jelentkezett, ezért megalapozott volt az a feltételezés, hogy az immunrendszer korábbi fertőzésekre vonatkozó "memóriája" ebben a H1N1 esetén is érvényesült. Maga a H1 egy, a vírus felszínén lévő fehérje, ezért az immunrendszer képes ellene antitesteket termelni, melyek a kórokozót felismerik, és meggátolják, hogy az az egészséges sejtekbe behatoljon. Ugyan a szezonális és a járványt okozó influenza mechanizmusa eltér, de a H1-fehérje mindkét formában jelen volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A H1N1-okozta influenzajárvány 2009 őszén tört ki, ennek során Dr. Robert Couch és munkatársai 513, kezdetben egészséges felnőtt egyén egészségügyi utánkövetését végezték el. A vizsgálat kezdetén mindegyik résztvevőtől vérmintát és toroknyálkahártya-mintát vettek. A járvány során 116-an betegedtek meg, melyet a 2010 tavaszán vett vérmintából, a specifikus antitestek szintjének mérésével mutattak ki. Akiknél az első vérminta azt mutatta, hogy korábban nem találkoztak a vírussal, 33 százalékban betegedtek meg. Ezzel szemben azoknál, akik már az első mérési ponton is rendelkeztek antitestekkel, a fertőzés csupán 18 százalékban jelentkezett.

Ezek alapján a kutatók megállapították, hogy azoknál, akiknél járvány kezdetén már megfelelő volt antitestek szintje, egyfajta védettség volt megfigyelhető, és amennyiben megbetegedtek, a betegség lefolyása a vártnál kevésbé bizonyult súlyosnak. Ugyan a védelem nem teljes, de ellensúlyozhatja a káros behatást, így a katasztrófa elkerülhető. Az 1918-as járványos influenzának 675 ezren estek áldozatul, ezzel szemben a 2009-es járványnak csupán 14 ezer halálesetet tulajdonítottak - ez a szám alacsonyabb, mint egy hagyományos influenzaszezon fatális következményei.

A megfigyelés hasonló, mint amit az 1977-es orosz influenza kapcsán leírtak: az a szintén H1N1-típusú vírus inkább a 25 évnél fiatalabbakat betegítette meg, ők ugyanis még nem találkozhattak ugyanazzal a vírussal, mely az 50-es években keringett.

Videó: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Délnyugat felől egyre többfelé borul be az ég, legfeljebb az ország északkeleti harmadán lehet némi szűrt napsütés, illetve az Alföld területén maradhatnak tartósan ködös tájak. Napközben az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra