Újabb mintegy 800 ezer antigéngyorstesztet biztosítanak a háziorvosoknak, hogy ezzel is segítsék a járvány megfékezését. A koronavírus-gyanút továbbra is a háziorvos állapítja meg bizonyos tünetek és a szakmai tapasztalata alapján - írta a kormányzati tájékoztató portál.
Ilyenkor merül fel a gyanú
A koronavírus-fertőzés gyanújára utaló tünetek közé tartozik a száraz köhögés, a láz, a nehézlégzés, a hirtelen szaglásvesztés, illetve az ízérzés zavara is, ám emellett a háziorvos egyéb tünetet is gyanúsnak ítélhet. Ilyenkor a szakember indokoltnak tarthatja egy gyorsteszt elvégzését. Továbbá minden olyan esetben el kell végezni a tesztet, ha a tünetes beteg egészségügyi vagy szociális dolgozó, szociális gondozott, szoros kontaktja egy igazolt koronavírus-fertőzöttnek, illetve ha járóbeteg- vagy fekvőbeteg-ellátásra szorul.
Koronavírus-gyanús beteg esetén a gyors diagnózis felállítása érdekében a háziorvos a beteg személyes rendelői látogatásakor elvégzi az antigéngyorstesztet a háziorvosi rendelőben. A körülmények figyelembe vételével azonban a szakember dönthet úgy is, hogy átirányítja az érintett pácienst a rendelkezésre álló statikus mintavételi pontokon történő PCR-tesztre, vagy ha a beteg állapota szükségessé teszi, akkor otthoni mintavételezést kérvényez a mentőktől. A PCR-mintavételezést emellett hatósági áron továbbra is végeznek az erre kijelölt egészségügyi szolgáltatók.
Mit tegyünk, ha gyanús tüneteink vannak?
A légúti tünetekkel rendelkező pácienseket továbbra is arra kérik, hogy lehetőleg előzetesen telefonon jelentkezzenek a háziorvosuknál, aki kikérdezésüket követően eldönti, hogy indokoltnak látja-e a tesztelést, illetve szükség esetén megszervezi a tünetes beteg rendelői vizsgálatát vagy kórházi ellátását. Igazolt koronavírus-fertőzés esetén a hatósági házi karantén továbbra is 10 nap.
Egyre inkább felerősödik a koronavírus-járvány negyedik hulláma Magyarországon. A helyzet elharapódzásának megelőzése érdekében a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a lakosság által megtehető óvintézkedések betartására intett.