Az orvosok a nővérek mögött kullognak higiéniás szempontból - vajon csak Ausztráliában?
A fertőzések kialakulásának megakadályozásának egyik legjobb módszere a kézmosás, de egy új ausztrál felmérés szerint az orvosok egyáltalán nem mossák meg elégszer a kezüket a kórházakban. Az Új-Dél-Wales-i Egyetem kutatása szerint a nővérek magasan megelőzik az orvosokat a kézmosási fegyelemben.
A kutatók szerint a felmérés adataitól bizonyára minden orvos elsápadt, mivel egyetlen doktor sem azzal a gondolattal indul dolgozni, hogy megfertőzze a betegeit. A felmérés adatfelvétele először 2006-ban történt, amikor a kézmosást és a higiéniát népszerűsítő kampány keretében arra ösztönözték a kórházak dolgozóit, hogy minden páciens után alkoholos oldattal mossanak kezet. Az erre felhívó üzenetet plakátokon és pólókon is nap, mint nap láthatták a kórházak dolgozói.
A kampány átlagosan emelte ugyan a higiénés állapotokat, de nem mindenkire kiterjedően, és a legkevésbé az orvosok esetében lehetett tapasztalni az előrelépést. A kampány előtti 54,5 százalékról 65 százalékra emelkedett a nővérek között a minden beteg után kezet mosók aránya, és ugyan az orvosok esetében is növekedést lehetett mérni, de csupán 29,6 százalékról 39 százalékra emelkedett a megfelelően gyakran kezet mosó orvosok aránya. A kórházakban elkapott fertőzések egyik alapvető preventív megoldása a kézmosás, mégis, Ausztráliában évente 200 000 ember fertőződik meg a kórházakban ennek hiánya miatt.