Most kell a bárányhimlő elleni oltás

A bárányhimlő elleni hatékony védelemhez két oltásra van szükség, ezért a szeptemberben közösségbe kerülő gyerekeknek legkésőbb augusztus második felében célszerű beadatni az ismétlőoltást is.

Augusztus második felében meg kellene kapniuk a gyerekeknek a bárányhimlő elleni vakcina második adagját is, hogy védetten kezdhessék a tanévet. A Magyar Nemzet szerdai számában idézett tanulmány szerint Magyarországon a betegek 60 százalékát nem is jelentik, a fertőzöttek száma így évente 97 ezer körül alakul.

A mumpsz és a kanyaró elleni védőoltáshoz hasonlóan a bárányhimlő elleni oltás kötelezővé tételét javasolja a Házi Gyermekorvosok Egyesülete. Hódmezővásárhelyen már önkormányzatilag koordinálják az oltást, ami jelentős visszaesést hozott a betegszámban. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A szeptemberben óvodába, iskolába kerülő gyerekek között sokszor járványszerűen söpör végig a lázzal, viszkető hólyagos kiütésekkel járó bárányhimlő. Szakértők szerint azért célszerű védőoltással megelőzni az esetek többségében enyhe lefolyású betegséget, mert különböző szövődmények léphetnek fel. A védekezés szempontjából optimális, ha a kisgyermekek a közösségbe kerülés előtt, 15 és 18 hónapos korban kapják meg a védőoltást - közölte a Magyar Nemzettel Janitsáry Anna infektológus szakorvos. A két adag vakcina ára összesen 20 ezer forint körül mozog. Több magyarországi településen önkormányzati finanszírozású program indult a bárányhimlő megelőzésére , de országosan nem tartozik a kötelező, térítésmentesen elérhető oltások közé - írta a lap.

Mivel rendkívül fertőző, a legtöbben már gyermekként találkoznak a bárányhimlővel
Mivel rendkívül fertőző, a legtöbben már gyermekként találkoznak a bárányhimlővel

Másodszor is fertőzhet

A bárányhimlő (varicella) fertőző, cseppfertőzéssel terjedő, piros, viszkető, hólyagos pattanásokat és lázat okozó, vírusos megbetegedés. Rendkívül fertőző volta miatt szinte mindenki már gyermekként találkozik vele, és a betegségen átesettek egy életre védetté válnak. Lehetséges azonban második fertőzés is, ha az első netán nagyon korán vagy csak nagyon enyhe formában zajlott le. A gerincvelő mellső szarvából kilépő idegek idegvégződéseinél megbújó vírusok évekkel később is okozhatnak betegséget felnőttkori övsömör formájában.

A gyermekek többsége, mintegy háromnegyede - leggyakrabban 3 és 10 éves kor között, de legkésőbb 15 éves koráig - átesik a bárányhimlőn. Általában spontán és jól gyógyul, de szövődmények minden életkorban előfordulnak - felnőttekben gyakrabban. Védőoltással megelőzhető, ha pedig védett embernek adják be az oltást, akkor ebből semmilyen hátránya nem származik, legfeljebb meglévő immunitása erősödik. A betegség kialakulásáról és kórlefolyásáról bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.