A Legionella-fertőzés szempontjából kockázati közegnek tekintendő valamennyi olyan épített vízrendszer, amelyben 20-50 °C hőmérsékletű víz van, fennáll a pangó vízterek kialakulásának lehetősége, és a rendszer rendeltetésszerű használata során (vagy rendkívüli helyzetekben) finom eloszlású vízpermet képződik – olvasható az Országos Közegészségügyi Központ 2016/1-es kiadásában megjelent módszertani útmutatóban.
Az érintett létesítmények köre rendkívül nagy – a közfürdőktől és a wellness-szállodáktól kezdve a hűtőtornyokkal rendelkező raktárakon át egészen a kórházakig, szociális intézményekig.
A kockázatbecslés mellett az üzemeltetőnek vagy a tulajdonosnak természetesen rendszeresen ellenőriznie is kell a létesítményét. A Legionella jelenléte és mennyisége a vízrendszerben laboratóriumi vízvizsgálattal meghatározható!
A közfürdőkben például a 30 fokosnál melegebb, vízpermetet képző medencék esetén a medencevizet havonta kell megvizsgálni Legionella szempontjából. A többek között élelmiszerraktárakhoz, bevásárlóközpontokhoz, irodaházakhoz kapcsolódó úgynevezett nedves hűtőtornyok esetében pedig ugyancsak havonta egyszer kell meghatározni a Legionella csíraszámot.
Mi az a Legionella?
A Legionella baktériumot 40 éve fedezték fel egy philadelphiai konferencián történt megbetegedés kapcsán. Az Amerikai Legionáriusok nevű segélyszervezet veteránjai közül 29-en belehaltak a fertőzésbe, innen kapta a nevét a veszélyes mikroorganizmus, amely azóta is sok alkalommal okoz megbetegedéseket. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai alapján például Magyarországon 2013-ban 31, 2014-ben 38 és 2015-ben eddig 67 esetben rögzítettek Legionella által okozott fertőzést.
A Legionella által okozott megbetegedéseket legionellózisnak nevezik, ezek közül a legfontosabb az atípusos tüdőgyulladás , tünetei a láz, a száraz köhögés. A betegség nem csak gyenge immunrendszerű embereknél lehet halálos, de a kisgyerekek és az idősebb emberek különösen érintettek.
A Legionella egy olyan mesterséges és természetes környezetben egyaránt előforduló baktérium, amelyik a langyos, meleg vízben hamar elszaporodik. A vízzel érintkezve a Legionella semmilyen tünetet nem okoz, ám ha a szervezetbe a víz párájával, belégzés útján kerül, annak súlyos következményei lehetnek.
Természetes élőhelyeken elsősorban a meleg vizű forrásokban, tengerekben, tavakban, folyókban, tározókban fordul elő, épített vizes környezetben pedig ott jelenthet elsősorban kockázatot, ahol úgynevezett aeroszol (az áramló levegőben lévő folyadékcseppek) keletkezhet.
Forrás: Laboratorium.hu