Míg a koronavírus kimutatására irányuló PCR-tesztek elrendelésére egyértelmű szabályok vannak, addig pusztán a távkozultációra támaszkodva eldönteni, hogy valaki influenzás vagy koronavírusos, már jóval nehezebb - mondta Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója az InfoRádiónak adott interjújában. Az új eljárási renddel kapcsolatban úgy fogalmazott, az, hogy a háziorvos immár saját hatáskörben rendelheti el a koronavírus-gyanús esetek otthoni elkülönítését, azért előremutató, mert így időben megtörténhet az elkülönítés, amive megelőzhető a vírus továbbadásának esetleges kockázata.
"A hatósági ügymenetek rendkívül lelassultak az utóbbi időben. A kapacitáshiányok miatt számos esetben egyértelműen koronavírus fertőzés jeleit mutató pácienseknél is késett a hatósági intézkedés, ezáltal járványügyi szempontból nagy kockázatot jelentettek azok a személyek, akiknek az elkülönítése nem történt meg időben" - mondta Békássy, aki szerint már az új eljárásrendtől függetlenül is túl nagy nyomás nehezedett a háziorvosokra a megnövekedett betegforgalom miatt.
Akár napi 60-70 hívás is befut
Szavai szerint egy átlagos praxis akár 60-70 hívást is fogad egy rendelési idő alatt. "Ezek nagy részét az asszisztensnők kezelik, de nagyon sok hívás orvosszakmai döntést igényel, amit személyesen az orvosnak kell menedzselnie, illetve neki kell távkonzultáció után döntést hoznia" - mondta. A 10 napra rövidített karanténnal kapcsolatban a szakember arról beszélt, ha az epidemológiai szempontból elegendő, akkor támogaható az új eljárás. Megjegyezte, több szempontnak is érvényesülnie kell egy időben, példaként említette, ha az elkülönítés túl sokáig tart, annak komoly gazdasági és szociális következményei is lehetnek.
Változik az iskolai menzák gyakorlata a járvány miatt. Az ajánlások betartása érdekében már több intézmény változtatott a házirendjén, hosszabb ebédidőt biztosítva a tanulóknak - további részleteket az nlc.hu cikkére kattintva tudhat meg.