Ne "mártírkodjunk"
Köhögés, tüsszögés, orrdugulás vagy orrfolyás, általános rossz közérzet és gyengeség - ilyenkor a legjobb, amit tehet, hogy legalább egy-két napra kivonja magát a forgalomból, és megajándékozza magát a gyógyulásra szánt idővel. Betegen nincs értelme dolgozni vagy iskolába menni - ilyenkor ugyanis nemcsak másokat fertőzhetünk meg, de saját magunkat is kitehetjük a szövődményeknek. Az egyszerű nátha valóban egyszerű betegség, de ha elhanyagolják, bakteriális felülfertőződéssel elhúzódó, nagyobb baj is lehet belőle! A legfontosabb tehát: maradjunk ágyban és kíméljük magunkat. Pihenéssel a meleg takaró alatt ugyanis segítünk a szervezetünknek visszanyerni erőit. Ha nincs senki, aki ápoljon minket (vagy idegesít, hogy valaki mindig körülöttünk ugrál), készítsünk oda mindent jó előre az ágy mellé: gyógyszereket, papír zsebkendőt, orrcseppet vagy -sprayt, teát vagy ásványvizet, esetleg könyvet, távirányítót, a telefont. Attól azonban tartózkodjunk, hogy dolgozzunk - ez túl sok stresszel jár! Szellőztessük gyakran a szobát és cseréljük többször az ágyneműt! Arra is figyeljünk oda, hogy a száraz levegő nem tesz jót, így szükségünk lehet egy párologtatóra, ennek hiányában tegyünk nedves törülközőt a radiátorra.
Gyógyszer a házi patikából és a gyógyszertárból
Elsősorban a tüneteink határozzák meg, hogy milyen gyógyszerekre van szükségünk. Mindig érdemes kikérnünk a gyógyszerész tanácsát, még akkor is, ha tudjuk, hogy mi vált be korábban hasonló panaszaink csökkentésében. Előfordulhat ugyanis, hogy a gyógyszerek nem kívánatos kölcsönhatásba lépnek egymással vagy olyan mellékhatásokat okoznak, melyek tovább rontják közérzetünket! Lényeges a láz- és fájdalomcsillapító, a torokfertőtlenítő, az orrspray vagy az orrcsepp, valamint a C-vitamin - ez utóbbi elengedhetetlen az immunrendszer működéséhez!
Számtalan élelmiszert tartanak meghűlés esetén jó hatásúnak. Ezek a jó hírüket vagy annak köszönhetik, hogy kimagaslón sok C-vitamint tartalmaznak, ilyen például a savanyú káposzta, a citrusfélék gyümölcsei, a kivi, vagy pedig immunerősítő, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatásuknak, például a fokhagyma, a hagyma, a légzéstisztító torma. Igyunk sok folyadékot, ez segíti a váladék fellazítását, ürülését, és a folyadékveszteség pótlását, hiszen a láz miatt a szervezet több folyadékot párologtat el: ez lehet mézes-citromos tea, ásványvíz vagy gyümölcslé. A húsleves nemcsak "lélekmelengető" hatása miatt lehet nagyszerű étke a betegeknek, de a folyadékot és az ásványi sókat is pótolhatjuk vele.
Mindenképpen forduljunk azonban orvoshoz, ha olyan tüneteket észlelünk, amelyeket aggasztónak találunk, vagy amelyek nem enyhülnek. Például ha a magas láz 3-4 napnál is tovább tart, ha folyamatos a hidegrázás, ha a betegség kezdetétől számított 5-10. napon tér vissza egy már elcsitult láz, vagy ha ebben az időszakban rosszabbodnak a tünetek. Akkor is menjünk orvoshoz, ha fejfájásunk, torokfájásunk több napig tart, fülfájást, bőrkiütést, mellkasi fájdalmat vagy szokatlan fáradtságot tapasztalunk.