A legfrissebb izraeli kutatások eredményei alapján arra lehet következtetni, hogy 5 hónap elteltével a vakcinák hatékonysága csökkenni kezd. Ezt követően pedig az emberek ismét megbetegedhetnek, továbbterjeszthetik a fertőzést, és már a súlyos COVID-19 kialakulásától sincsenek annyira védve - hangsúlyozta az Inforádiónak adott interjújában Vattay Gábor, az ELTE TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék vezetője.
Október végén, november elején lehet a nagy robbanás
Ha az elkövetkezendő időszakban nem kapják meg minél többen a koronavírus elleni védőoltás harmadik, emlékeztető adagját, akkor a szakértő szerint október végén vagy legkésőbb novemberben berobban a delta variáns okozta új hullám. Úgy véli, hogy ennek hatása a hazai kórházakban is látszani fog.
Fel kell készülnünk az újabb hullámra
Fel kell készülni a negyedik hullámra, és ennek a legfontosabb része, hogy mindenki oltassa be magát a koronavírus ellen - ezt már Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezető főorvosa mondta a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Ismertetése szerint a koronavírus delta variánsa már sokkal jobban terjed a gyermekek körében, mint az eddigi mutációk, éppen ezért fontosnak tartja a 12 év felettiek vakcinázását.
"Ha nagyon sok ember lenne beoltva, akkor jó eséllyel tudnánk megakadályozni a negyedik hullámot, de a jelenlegi átoltottságban ez nem megy" - hangsúlyozta Szlávik János. Kiemelte továbbá, hogy a kórházba kerülők 90 százaléka semmilyen oltást nem kapott, 10 százalékuk pedig olyan oltott, akinek valamilyen súlyos alapbetegsége van.
A koronavírus-járvány negyedik hullámának őszre várható kirobbanása ellenére szeptember 1-jén normál munkarendben, tehát jelenléti oktatással indult a 2021/22-es tanév. A jelenleg érvényes járványügyi szabályok is jóval lazábbak, mint amilyenek korábban voltak.