Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint Izraelben vasárnap 1398 új fertőzöttet azonosítottak hozzávetőleg 77 ezer teszt alapján, ami 2,08 százalékos pozitivitási arányt jelent. Jelenleg összesen 11 606 vírushordozót tartanak nyilván, akik közül 199-en vannak kórházban: 108-an súlyos betegnek számítanak, és 20-an lélegeztetőgép segítségére szorulnak.
Megnégyszereződött a súlyos betegek száma
A Háárec című újság honlapja arra hívta fel a figyelmet, hogy noha egy hónap alatt 132-ről 1400 körülire nőtt, vagyis több mint megtízszereződött az ismert fertőzöttek napi száma, de ezen idő alatt a súlyos betegek száma csak megnégyszereződött. Az oltások előtt a fertőzöttek 4 százalékánál alakult ki súlyos betegség, ám jelenleg ez az arány csak 1,5 százalék.
Enyhébbek a tünetek
Eliakim Raz, a Belinszon kórház koronavírus-osztályának főorvosa a The Times of Israel című angol nyelvű hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi hullámban a súlyos betegeknek enyhébbek a tünetei, mint a korábbi hullámoknál voltak. Több más kórházi vezető beszámolója szerint is általában idős, alapbetegségekkel küzdő páciensek váltak beoltásuk ellenére súlyos beteggé, de náluk is enyhébbek a tünetek, mint amilyenekkel a koronavírus-járvány korábbi hullámaiban a még oltatlan betegeknek meg kellett küzdeniük.
Így lehetne megfékezni a járvány terjedését
A Jeruzsálemi Héber Egyetem szakértőcsoportja úgy vélekedik, ha a még be nem oltott 12 év felettieknek legalább a fele felvenné a vakcinát, akkor a fertőzőbb delta vírusváltozattal szemben is meg tudnák fékezni a járvány terjedését, vagyis 1 alá tudnák szorítani a fertőzési rátát. Jelenleg ez a szám Izraelben 1,3 fölött áll, ami azt jelenti, hogy tíz ember átlagosan legalább 13 másikat fertőz meg, és ezzel terjed a vírus. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a mégis megfertőződött kétszer oltottaknak csak 80 százaléka adta át más embernek nyilvános helyeken, éttermekben, konditermekben a vírusfertőzést, miközben mindössze 10 százalékuk fertőzött meg még egy embert, és 3 százalékuk tett vírushordozóvá további 2-3 embert.
A december végén kezdődött oltási kampányban egyébként Izrael mintegy 9,3 millió lakosából eddig 5 761 939-et (tizenkét évesnél idősebbeket) már legalább egyszer beoltottak a Pfizer vakcinájával - ez az ország lakosságának 61,96 százaléka. A pandémia megjelenése óta 861 516 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, a betegségben tavaly február óta pedig 6461-en haltak meg.
Koronavírus: megfejtették a delta variáns titkát - olvassa el korábbi cikkünket ide kattintva !