Nagy-Britannia 60 vállalatának több mint 3000 dolgozója fogja kipróbálni a négynapos munkahetet, ami a világ legnagyobbnak tartott kísérleti programja lehet - írta a The Guardian . A júniustól decemberig tartó kísérlet célja, hogy az alkalmazottaknak kevesebbet kelljen dolgozni ugyanannyi fizetésért, miközben a munkavégzés hatékonyságát növelni tudják.
A járvány adta az ötletet
A négynapos munkahét kipróbálását Angliában a pandémia hívta életre, mivel a világjárvány idején nagyon sokan tértek át a távmunkát is magában foglaló hibrid munkavégzésre. A cégeknél jelentősen elfogadottabbá vált a rugalmas munkarend, amelyek elvetik a szokásos kilenctől ötig tartó, ötnapos munkahetet. A vállalatok lehetőséget látnak a négynapos munkahétben, szerintük a hatékonyságot lehet vele növelni. A mostani kísérletben egyebek mellett egy londoni sörfőző vállalat, egy orvosi eszközökkel foglalkozó manchesteri cég, egy norfolki büfé, valamint a Királyi Biológiai Társaság is részt vesz.
A munka minősége számít a legtöbbet
A programot az Oxfordi, illetve a Cambridge-i Egyetem akadémikusai, valamint az amerikai Boston College dolgozták ki a 4 Day Week Global és az Autonomy nevű agytrösztökkel közösen. Joe O'Connor, a 4 Day Week Global igazgatója elmondta, hogy a munkaszervezés szempontjából nincs értelme visszaforgatni az idő kerekét a járvány előtti időkbe. Egyre több cégvezető ismeri fel, hogy a munkaórák száma helyett a munka minőségére kell fókuszálni, a pandémia pedig ráirányította a figyelmünket arra a kérdésre, hogy mit tartunk egészségesnek a munka-magánélet egyensúlyát tekintve.
Tavaly Izlandon már lezajlott egy hasonló kísérlet: akkor 2500 ember bevonásával és a reykjavíki önkormányzat, valamint a kormány partnerségével próbálták meg valamelyest rövidíteni a munkahetet.