A Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Kivu és Ituri tartományaiban pusztító ebolajárványba eddig több mint 1200-an haltak bele, és körülbelül 1700 bizonyítottan ebolás esetről tudni jelenleg. Az ország eddigi leghalálosabb ebolajárványát hivatalosan tavaly augusztus 1-jén hirdették ki az említett tartományokban. A WHO ezért határozottabb fellépést sürget a betegség megfékezése érdekében.
"Nemcsak egy vírus ellen küzdünk"
Az ebola megállítására irányuló törekvéseket azonban az egészségügyi intézmények ellen irányuló fegyveres támadások is hátráltatják. Márciusban például a WHO egyik járványügyi szakembere, Richard Valery Mouzoko is életét vesztette egy ilyen támadásban. "Nemcsak egy vírus ellen, hanem a bizonytalanság, az erőszak, a félretájékoztatás és a járvány átpolitizálása ellen is küzdünk" - mondta a főigazgató.
A nehézségek ellenére több mint 120 ezer embert sikerült beoltaniuk a betegség ellen. Az oltóanyagot az eddigi leghalálosabb, a Nyugat-Afrikában 2014 és 2015 között több mint 11 ezer emberéletet követelő ebolajárványt követően fejlesztettek ki sürgősségi jelleggel. A vakcina eddig 97 százalékos hatékonyságot mutatott.
A kanyaró és a malária ellen is lépni kell
A WHO főigazgatója az egyéb halálos betegségek - például a fertőző gyermekbénulás, a kanyaró és a malária - elleni küzdelmet is fontosnak tartja. Mint mondta, az első maláriaellenes nemzeti oltókampányokat a múlt hónapban indították el Malawiban és Ghánában. Tedrosz egyúttal bejelentette egy olyan WHO-osztály létrehozását, amelynek az lesz a feladata, hogy felkészítse a kormányokat a jövőbeni egészségügyi vészhelyzetekre.