Az autizmus agyi fejlődési rendellenesség, melynek eredménye az érintett gyermekek kommunikációs zavara, továbbá szociális beilleszkedési képtelensége. A betegség és a kullancsok terjesztette Lyme-kór közti kapcsolat úgy merült fel, hogy az Amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint az autisták körében a Lyme-betegség előfordulása 20 százalék körüli.
A szakértők komolyan tartottak attól a lehetőségtől, hogy autisták szülei gyermekeiket a javulás érdekében hosszabb antibiotikus kúrának vetik alá - hiszen a Lyme-betegséget a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza. Azonban a Journal of the American Medical Association aktuális számában napvilágot látó tanulmány szerint a feltevés nem megalapozott.
A Lyme-kór kullancsok harapásával terjed, a borrelia-fertőzés tünetei között bőrpír, viszketés, az érintett terület melegsége, fáradtság, láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, illetve a nyirokcsomók duzzanata szerepel. A legpontosabb diagnózis vértesztek segítségével állítható fel, legmegbízhatóbban két külön eljárással párhuzamosan, azonban ez a rutinszerű diagnosztikában nem terjedt el.
Armin Alaedini és munkatársai 70 autista, és 50 egészséges gyermek vérmintáit elemezték. ELISA nevű teszttel. Az autisták közül egy volt pozitív, négy esetben a teszt határértéken mozgott, míg a kontrollcsoportban négy volt pozitív, egy pedig a határértéken. A Western-blot nem mutatott egy esetben sem pozitivitást. Mindkét módszert a CDC ajánlja, így gyakorlatilag saját eszközeivel lehetett cáfolni a feltevéseket. Az alkalmazott mintaszám teljesen megfelelő nagyságú volt.