Nem okoz autizmust a Lyme-kór?

A Columbia Egyetem munkatársai nem találtak bizonyítékot arra, hogy összefüggés lenne a Lyme-kór nevű idegrendszeri fertőzés és az autizmus között.

Az autizmus agyi fejlődési rendellenesség, melynek eredménye az érintett gyermekek kommunikációs zavara, továbbá szociális beilleszkedési képtelensége. A betegség és a kullancsok terjesztette Lyme-kór közti kapcsolat úgy merült fel, hogy az Amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) adatai szerint az autisták körében a Lyme-betegség előfordulása 20 százalék körüli.

A szakértők komolyan tartottak attól a lehetőségtől, hogy autisták szülei gyermekeiket a javulás érdekében hosszabb antibiotikus kúrának vetik alá - hiszen a Lyme-betegséget a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza. Azonban a Journal of the American Medical Association aktuális számában napvilágot látó tanulmány szerint a feltevés nem megalapozott.

A Lyme-kór kullancsok harapásával terjed, a borrelia-fertőzés tünetei között bőrpír, viszketés, az érintett terület melegsége, fáradtság, láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, illetve a nyirokcsomók duzzanata szerepel. A legpontosabb diagnózis vértesztek segítségével állítható fel, legmegbízhatóbban két külön eljárással párhuzamosan, azonban ez a rutinszerű diagnosztikában nem terjedt el.

Armin Alaedini és munkatársai 70 autista, és 50 egészséges gyermek vérmintáit elemezték. ELISA nevű teszttel. Az autisták közül egy volt pozitív, négy esetben a teszt határértéken mozgott, míg a kontrollcsoportban négy volt pozitív, egy pedig a határértéken. A Western-blot nem mutatott egy esetben sem pozitivitást. Mindkét módszert a CDC ajánlja, így gyakorlatilag saját eszközeivel lehetett cáfolni a feltevéseket. Az alkalmazott mintaszám teljesen megfelelő nagyságú volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra