A munkából betegség vagy karantén miatt kieső pedagógusok pótlása egyelőre nem okozott komolyabb fennakadást az iskolák, óvodák működésében, megoldják a helyettesítést - közölte a Magyar Nemzet érdeklődésére az állami intézményeket fenntartó Klebelsberg Központ. Az is kiderült ugyanakkor, hogy a központ nem vezet nyilvántartást a COVID-19-cel fertőzött pedagógusokról. Minden esetben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) dönt arról, hogy fertőzés vagy annak gyanúja miatt hány pedagógusnak és diáknak rendel el karantént. A karanténban lévő, de nem beteg pedagógusok vállalhatják, hogy otthonról is dolgoznak, ilyenkor a teljes fizetésüket folyósítja a fenntartó.
Jár(na) a százszázalékos táppénz
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere szeptemberben jelentette be, hogy százszázalékos táppénzre jogosult az a pedagógus, aki a COVID-19 miatt nem tud dolgozni. Ezzel kapcsolatban Horváth Péter, a Nemzeti Pedagóguskar elnöke azt mondta, az ígéret gyakorlati alkalmazására egy kicsit még várni kell. "Úgy tudjuk, hogy a kormányülésen már elfogadták a szóban forgó módosítást, de a konkrét jogszabály még nem született meg róla. Reméljük, hogy mielőbb hivatalos formát ölt a miniszteri bejelentés" - így az elnök.
Rétvári Bence parlamenti államtitkár egyébként korábban arról tájékoztatott egy, a Szél Bernadett független országgyűlési képviselőnek adott írásbeli válaszában, hogy a pedagógus intézményben való megfertőződése munkavédelmi szempontból foglalkozási megbetegedésnek minősül. Ennek gyanúját az észlelő orvos köteles az illetékes kormányhivatalhoz bejelenteni, ilyenkor jár a százszázalékos táppénz.
A Magyar Nemzet úgy tudja, az igazgatók is segíthetnek bizonyítani, hogy a pedagógus valóban a munkahelyén kaphatta el a fertőzést. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától kapott válaszra hivatkozva azt írják, pozitív laboreredmény birtokában az intézményvezető kezdeményezésére a munkáltató telephelye szerint illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatal mint munkavédelmi hatóság állapíthatja meg, hogy a pedagógus a hivatásából eredően találkozott fertőzött személlyel.
Az ember csak addig maszkellenes, amíg beteg nem lesz a gyereke: ilyen az élet a Bethesda Gyermekkórházban - az nlc.hu cikkében elolvashatja, mit meséltek a kórház dolgozói, milyen az élet az intézményben a második hullám alatt.