A koronavírus-helyzet javulásával sem számíthatnak Németországban "V"-alakú konjunktúrára, tehát a meredek visszaesést nem egy hasonlóan gyors talpra állás követi majd. Inkább a helyzet lassú és körülményes javulása várható - derült ki a német kereskedelmi és ipari kamarák szervezete, a DIHK felméréséből.
Nehéz helyzetben a vállalatok
Sok vállalatot hozott nehéz helyzetbe a koronavírus-válság Németországban. A cégek több mint 40 százaléka számolt be likviditásszűkéről. A szűkössé vált pénzeszközök pedig a beruházások csökkenéséhez vezettek, hátráltatva ezáltal az új technológiák bevezetését, új termékek kifejlesztését és új piacok megnyitását. A felmérésben csaknem minden második cég a saját tőke csökkenését jelezte.
A felmérésbe bevont mintegy 8500 vállalatnak a fele legkorábban a jövő év közepére várja az üzletmenet visszazökkenését a koronavírus -járvány előtti, normális kerékvágásba. A teljes évre vonatkozóan öt vállalatból négy számol forgalmának csökkenésével. Minden ötödik cég pedig arra számít, hogy idei forgalma a tavalyi felét sem éri majd el. Az aktuális helyzetüket így a felmérések 1985-ös kezdete óta most ítélték a legrosszabbnak a felmérésbe bevont német vállalatok.
Hosszabb lesz a kilábalási időszak
A kapott eredmények alapján a DIHK megalapozottnak látja a bruttó hazai termék 10 százalék körüli idei visszaesésére vonatkozó becsléseket. A koronavírus-járvány okozta válságból kivezető út pedig a várakozások szerint sokkal inkább mérsékelten, mint meredeken emelkedő lesz és a korábban becsülteknél hosszabb ideig fog tartani. A bruttó hazai termék előállításának az egyik legnagyobb forrása, a német export például a DIHK becslése szerint a külföldi járványvédelmi korlátozások miatt 15 százalékkal eshet vissza az idén. A megkérdezett cégek viszont elsősorban a határok megnyitásától, pontosabban a nemzetközi kereskedelmi forgalom helyreállításától várják helyzetük javulását. Nagy segítségként értékelnék viszont emellett adóterheik enyhítését és bürokratikus kötelezettségeik lazítását is.
Lesz-e segítség?
"A kis- és középvállalatok szempontjainak figyelembe vételével feltétlenül szükség lenne a kormány gazdaságösztönző csomagjának módosítására, hogy minél nagyobb számban részesülhessenek gazdálkodó egységek annak előnyeiből" - jelentette ki Martin Wansleben, a DIHK vezérigazgatója. A német kormány egyébként egy 130 milliárd eurós gazdaságösztönző csomagot készít elő a koronavírus -járvány következményeinek enyhítésére. A csomag az áfa átmeneti csökkenésének, valamint a kis- és középvállalatoknak a csőd elkerülésére nyújtott támogatásnak tervét is tartalmazza. A DIHK igazgatója szerint azonban nincs fontosabb annál, mint lehetővé tenni a cégeknek, hogy ismét bevételt termelhessenek.
A szennyvíz jelzi előre a koronavírus második hullámát - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!