Pedig a legújabb kutatás szerint egyes korábban klamídiában szenvedő betegeket a saját bélrendszerük fertőzheti vissza.
Ez annak köszönhető, hogy az alkalmazott antibiotikumok néha nem irtják ki teljesen a betegséget. A fertőzés nem csak a reproduktív szerveket érinti, hanem makacsul - de jóindulatúan - megmaradhat a bélrendszerben is. Az Arkansasi Gyermekorvosi Kutatóközpont szakértői szerint még az után is ott maradhat, hogy a fertőzést kiirtották a nemi szervből, és ez a "lerakat" okozhatja a kezelést követően gyakran kialakuló visszafertőződéseket.
Ezeknek a visszafertőződéseknek az okát eddig homály fedte. Egy részét azzal magyarázták, hogy a beteg folyamatosan egy fertőzött partnerrel él nemi életet, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy a klamídia férfiakban általában tünetmentes. Ez azonban nem magyarázza az összes visszafertőződést.
A tanulmány szerzője, Dr. Roger Rank és munkatársa, Laxmi Yeruva egérkísérletükben kimutatták, hogy az antibiotikumok kiirtották a klamídiát a nemi szervekből, a bélrendszerből azonban nem. Azt is kimutatták, hogy a genitális traktustól eltérően a bélrendszer klamídia fertőzése nem vált ki gyulladásos választ, és soha nem múlik el.
"Felfedeztük azonban" - tette hozzá Dr. Rank,-hogy a bélrendszeri fertőzés erős immunválaszt vált ki, ami valójában hatékony lehet a genitális fertőzések ellen, de képtelen meggyógyítani a bélrendszeri fertőzést."
A klamídia a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség az egész világon. A fiatalok a leginkább érintettek, a szexuálisan aktív 14-19 éves nők 6,8 százaléka fertőződik évente.