A kelet-közép-európai régió oltási hajlandóságról készített átfogó felmérést a pozsonyi székhelyű Globsec - írja a Telex . A kutatáshoz a régió országaiban (Ausztria, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia) gyűjtöttek adatokat idén márciusban. A korábbi, októberi adatokhoz képest úgy tűnik, hogy márciusra nőtt az oltások elfogadottsága a térségben, már a felnőtt lakosság 60-70 százaléka beoltatná magát.
Sokat nőtt az oltási kedv a régióban
Október és március között a visegrádi országok (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) mindegyikében legalább 20-30 százalékkal nőtt azok aránya, akik be szeretnék magukat oltatni. Szlovákiában ebben az időszakban duplájára nőtt az oltáspártiak aránya.
Magyarországon 55 százalék azok aránya, akik inkább elfogadnák az oltást, míg 23 százalék válaszolta azt, hogy inkább nem. A megkérdezett magyarok 17 százaléka volt már beoltva az adatfelvétel időpontjában, ami a legmagasabb arány a térségben. Az oltások iránti érdeklődés Bulgáriában és Romániában a legalacsonyabb: a bolgárok 55, a románok 49 százalék mondta azt, hogy inkább nem szeretné magát beoltatni.
Az összes vizsgált országban a nyugati típusú vakcinákat , például a Pfizert és a Modernát részesítik előnyben. Az oltást igénylő válaszadók 43 százaléka mondta azt, hogy nyugat-európai vagy amerikai fejlesztésű oltóanyagot választana. A tíz országban a lakosság átlagosan 5 százaléka választaná előbb a Szputnyik V vakcinát, kivétel itt is Szlovákia, ahol a lakosság 15 százaléka oltatna inkább az orosz készítménnyel, mint a nyugatiakkal.
A magyarok a két keleti vakcina közül nagyobb arányban választanák a kínaiak termékét: 5,7 százaléka a kínai Sinopharm-vakcinával szeretné beoltatni magát, míg 3,7 százalékuk választaná inkább a Szputnyik V-t, a bizonytalanok aránya 3,8 százalék.