Jelentősen súlyosbodhat a helyzet
Robert Steffen, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzeti bizottságának vezetője Genfben ugyanakkor figyelmeztetett, hogy jelentősen súlyosbodhat a helyzet a fokozott segítségnyújtás hiányában, írja az ATV.hu . "Van némi derűlátásra okunk, hogy a betegségek kitörését ésszerű időn belül ellenőrzés alá vonhatjuk" - mondta a bizottság vezetője.
Július óta a betegségbe mintegy 140 ember halt bele, és legkevesebb 200 megbetegedést jegyeztek fel. A segélyszervezetek riadót fújtak, mivel az újabb megbetegedések száma több mint megduplázódott októberben, a WHO pedig nagyon magasra értékelte annak kockázatát, hogy a vírus átterjedhet a régió más országaira is.
Ez a tizedik járvány
Az Észak-Kivu tartományában kitört ebolajárvány a tizedik az országban a hetvenes évek óta: a betegséget 1976-ban, az ország keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. A közép-afrikai ország emiatt rendelkezik tapasztalatokkal a betegség felbukkanásának legyőzésére, a jelenlegi járvány azonban érint egy nagyvárost is, valamint egy bizonytalan biztonsági helyzetű területet. A járvány gócpontja az ország északkeleti térségében fekvő Beni városa. A WHO először pénteken figyelmeztetett arra, hogy a városi lakosság egy részének ellenséges magatartása és az Észak-Kivuban folyamatosan zajló fegyveres támadások jelentősen nehezítik a vírus legyőzését.
Az egyik legveszélyesebb kórokozó
Az ebolavírus a legveszélyesebb kórokozók közé tartozik, halálozási aránya csaknem 90 százalékos, és a vérzéses lázzal járó betegség nagyon gyors lefolyású, a kór pedig fertőzött ember vagy állat testnedvével történő közvetlen érintkezés által terjed. A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy denevérek lehetnek. A 2014-2015-ös nyugat-afrikai járványban 11 ezer ember halt meg.