A védekezés első szakaszában felkészítették Magyarországot a legrosszabb forgatókönyv esetére is. Az ezután kezdődő második szakaszban fokozatosan, szigorú menetrend mellett újraindítható az élet Magyarországon - fejtette ki a miniszterelnök. Hozzátette azonban, hogy ennek az a feltétele, hogy az újraindítás időszakában is meg tudják védeni a koronavírustól a leginkább veszélyeztetett időseket, krónikus betegeket és a nagyvárosokban élőket. Rájuk vonatkozóan speciális szabályokat kell kigondolni jövő hét végéig, ezek kialakítása "gőzerővel" zajlik - mondta a kormányfő.
Nem szabad túl gyorsan haladni
A miniszterelnök elmondta, figyelik Ausztria menetrendjét. Ott már nyitnak a koronavírus-járvány miatt korábban bezárt üzletek, iskolák és múzeumok. “Egy kicsit talán gyorsabban is haladnak, mint ahogy az az én életösztöneim szerint Magyarországon helyénvaló lenne” - vélekedett. Elmondása szerint fegyelmezett és nyugodt nyomkövetésre van szükség, hogy "ne haladjunk olyan gyorsan, mint az osztrákok, de nagyon ne is maradjunk le".
A nagyvárosokban várható szabályokról azt mondta, összességében bevált a polgármestereknek adott többletszigorítási lehetőség, ezért most minden hétvégére rendelet ad ki a kormány, hogy ilyen jogokkal ruházza fel a településvezetőket a koronavírus elleni védekezés jegyében. Május 4-e után már alapvetően általános szabályokkal kell operálni, de ha egy polgármesternek "speciális" a települése, akkor továbbra is alkothat majd saját szabályokat - mondta.
Mi lesz a munkanélküliekkel?
A gazdasági intézkedésekkel kapcsolatban Orbán Viktor kiemelte, hogy a legnagyobb baj a munkavállalók életében van, ezért minél több munkahelyet kell menteni, a megszűnők helyett pedig újakat kell létrehozni. Arról is beszélt, hogy az álláskeresési támogatás 3 hónapig jár, és most még csak a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet 44. napjánál tartunk, tehát ez még ki fog tartani. Mint mondta, abban bízik, hogy mire ennek a végére érünk, addigra a munkahelymegőrző és -teremtő támogatásokkal a gazdaság fordulatszáma megközelíti a korábbit.
Felkészülnek a kórházak
A miniszterelnök szerint az a felelősségteljes magatartás, ha kiépítik azt a kórházi kapacitást, amelyre a legrosszabb esetben szükség lehet. A védekezés első szakaszának fókuszában a koronavírus terjedésének lassítása áll, hogy legyen idő felkészíteni az egészségügyet egy korábban példátlan terhelésre. Mint mondta, meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy egyetlen beteg életéről se kelljen lemondani. "Ha nem akarunk bunkerszerűen bezárva élni életünk végéig, vagy addig, amíg a vakcinát fel nem fedezik, amelynek időpontja teljesen bizonytalan (...), akkor két lehetőség van": sikerül jól újraindítani az életet és "lehetnek meglepetések" - fejtette ki. Ha az élet újraindításakor a koronavírus elszabadul, akkor hirtelen kellene előállítani több tízezer kórházi ágyat és több ezer lélegeztetőgépet, ami lehetetlen - tette hozzá.
„Ronda háború ez, de én túl fogom élni!” – olvassa el egy csepeli idősotthon helyzetjelentését társportálunkon, az nlc.hu -n!