A magas átoltottsági arány elérése kulcsfontosságú a járvány megfékezéséhez - mondta Alekszandr Gincburg akadémikus, a Szputnyik V-t kifejlesztő orosz Gamelaja Központ igazgatója a Magyar Hírlapnak adott interjúban.
A beszélgetés nagy részében a kutató a Szputnyik V előnyeit, illetve a kifejlesztését lehetővé tevő technológiát méltatja. Szerinte az általuk kifejlesztett vakcina a maga 98 százalékával a leghatékonyabb a COVID-fertőzéshez köthető halálozás megelőzésében, és 85,7 százalékos hatékonyságot mutatott a koronavírus-fertőzéssel szemben.
Az adenovírus-platformról, amelyre a Szputnyik V épül, azt mondta, hogy több mint harminc éve tanulmányozzák, teljesen biztonságos, és nincsenek súlyos mellékhatásai, mint például a szívizomgyulladás, amit néhány más vakcinához kötnek.
Új, veszélyesebb mutációk jelenhetnek meg
A pandémiáról azt mondta, hogy még nincs itt a vége, mert az omikron variáns rendkívül fertőző és extrém gyorsan terjed, beleértve azokat az országokat és régiókat is, ahol alacsony az átoltottság. Ez jelentősen növeli annak kockázatát, hogy új, veszélyesebb mutációk jelennek meg, amelyeket lehetetlen előre megjósolni. Ennek elkerülésére globális, tömeges oltásra van szükség - hangsúlyozta.
El kell érnünk a hetvenöt-nyolcvan százalékos átoltottságot, vagy azt kockáztatjuk, hogy új, potenciálisan halálosabb variánsok jelennek meg az alacsony átoltottságú területeken. Ráadásul nagyon fontos az emlékeztető oltás a hatékonyság növelésére - mondta. Szerinte a Szputnyik Light vakcina kulcsfontosságú lehet a globális emlékeztető oltási kampányban. Az interjúban elhangzik még, hogy a kutató példaértékűnek tartja Oroszország és Magyarország vakcinákkal kapcsolatos együttműködését.
A probiotikumok támogatják az immunrendszer működését, így akár a COVID-19 elleni küzdelemben is szerepük lehet - áll egy közelmúltban publikált kutatásban .