Az oltásellenes mozgalmak hatékonyan képesek elérni az embereket a közösségi média segítségével - mutatta ki a brit Royal Society for Public Health (RSPH) frissen publikált riportja. A szervezet felmérése szerint több negatív színezetű bejegyzéssel lehet találkozni a világhálón a vakcinákkal kapcsolatban, mint pozitív üzenettel. Egészen pontosan ötből két szülő rendszeresen belefut az oltásokat rossz színben feltüntető posztokba, sőt, az 5 évesnél fiatalabb gyermekek szülei körében ez az arány eléri az 50 százalékot.
"A közösségi média korát éljük, amikor az oltásokról szóló hírek és álhírek minden korábbinál gyorsabban és távolabbra terjednek. Felméréseinkből kirajzolódik, hogy mindez sajnos előnyt jelent az oltásellenes csoportok számára" - írta a riportban Shirley Cramer, az RSPH vezérigazgatója. Hozzátette, az elkövetkező években egy legfontosabb küzdelme lesz, hogy új és innovatív módszereket találjanak az álhírek ellensúlyozására.
A riportban nyilatkozó gyógyszerészek egyike elmondta, hogy tapasztalatai szerint a közösségi médiában keringő pletykák jelentős kihatással voltak tavaly az influenzaoltások igénylésének számára, míg egy másik gyógyszerész szerint kifejezetten problémás, hogy ezeken a felületeken bárki szabadon beszélhet a negatív tapasztalatairól. "Természetesen vannak mellékhatásai a vakcinának, hiba azonban, hogy a figyelem rendszerint ezekre a ritka esetekre irányul, miközben akad több ezer másik, amikor nem léptek fel nemkívánatos panaszok az oltás során" - fogalmazott a szakember.
A probléma súlyát jól mutatja, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a 2019-es év legnagyobb közegészségügyi veszélyeinek listájára tűzte az oltásellenességet. Ilyenkor persze nehéz nem azt érezni, hogy a tudomány- és oltásellenes mozgalmak állnak nyerésre, reményt adhatnak azonban az olyan esetek, mint a kaliforniai Tiffany Yontsé. A fiatal lány 14 éves korában kapott egy oltást tetanusz és diftéria ellen, a vakcina nyomán azonban egy extrém ritka mellékhatás lépett fel nála. Kialakult a szervezetében egy autoimmun betegség, a perifériás idegrendszer egészséges idegsejtjeit károsító Guillain-Barré-kór . A szindróma izomgyengeséget és zsibbadást, bizsergést eredményez, illetve akár bénuláshoz is vezethet.
"Én vagyok az egy a millióból"
"Mint versenyszerű úszó, remek formában voltam. Az egészségem és az erőnléti állapotom jelentette az életem. Erős voltam, elképesztő tüdőkapacitásom volt, és csak ritkán kaptam el komolyabb betegségeket egy-egy egyszerű megfázásnál. Mindez egy éjszaka alatt megváltozott" - írta meg Twitter-bejegyzésében a fiatal lány. Saját bevallása szerint Tiffanynak még a légzés is nehézséget okozott, kis híján belehalt abba, ahogyan szervezete az oltásra reagált, egy időre tolókocsiba is kényszerült. "Igazi rémálom volt, amit csak tetézett a diagnózis hiánya. Két évbe telt, mire rájöttek, mi a bajom: Guillain-Barré-szindróma" - árulta el, hozzátéve, hogy mindössze a betegek 30 százalékánál jelentkeznek a panaszok három év elteltével is, illetve mindössze 3 százalékukra jellemző a visszaesés. Ő maga mindkét csoportba beletartozik.
"Ami velem történt, arra szó szerint egy a millióhoz volt az esély. Igen, szenvedtem. Többet szenvedtem, mint amit el tudtam volna képzelni, és még mindig szenvedek. De én vagyok az egy a millióból. Én vagyok a távoli statisztika, amely a zord kényszerűség ahhoz, hogy az emberek többsége egészséges legyen. Nem létezik semmi a modern orvostudományban kockázatok nélkül. Az életben semmi sem jön kockázatok nélkül. Megértettem ezt, és mindenkinek így kellene tennie" - hangsúlyozta a fiatal lány. Leszögezte, a vakcinák a múltban is sokat tettek, és ezután is sokat fognak tenni a nagy többség egészségéért. Ezen pedig az a néhány szomorú történet sem változtat, mint amilyen a sajátja is. Tiffany egyebek mellett arra is felhívta mindenki a figyelmét, hogy azok, akik nem oltatják be magukat, azokat is veszélynek teszik ki, akik nem oltathatják be magukat. "Orosz rulettet játszotok az életünkkel csak azért, mert aggódtok az egy az egymillióhoz jellegű statisztikák miatt" - fogalmazott bejegyzésében az amerikai lány.
Forrás: iflscience.com