Ahogy korábban a HáziPatika.com is megírta , a tervek szerint a hetedikes fiúkra is kiterjesztik a HPV-oltást az iskolai védőoltási program keretében. Erről az idén januárban beszélt az egészségügyért felelős államtitkár, de nem jelölt meg pontos dátumot. Az oltóanyag azonban rendelkezésre áll, így akár már a következő tanévtől elkezdődhet a fiúk oltása. Ha a szülők kérik az oltást, akkor a gyerekek ingyen megszerezhetik a védettséget a vírus ellen. A vakcina egyébként százezer forint körüli összegbe kerül.
Minden 2. férfit érint
Négy év alatt több mint hatvan százalékkal emelkedett a szájrákkal diagnosztizáltak száma az Egyesült Államokban, míg Magyarországon évente csaknem 4500 új fej-nyaki daganatos megbetegedést regisztrálnak. A betegség háromszor annyi férfit érint, mint nőt, a riasztóan magas esetszám hátterében pedig elsősorban a humán papillómavírus (HPV) áll, amely a gyakori partnerváltás, illetve az orális szex miatt egyre több embert érint. A HPV a világszerte 32 millió férfit és nőt érintő nemi szervi szemölcsért, illetve a végbélnyílás körüli ráktípusok jelentős részéért is felelős.
Nem mindenki oltatta be a lányát
A 2018-2019-es tanévben 8710 szülő nyilatkozott arról, hogy nem kéri a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást hetedikes lányának. Az idei tanévben a védőoltásra jogosult lányok száma 46 ezer volt. Az iskola-egészségügyi szolgálatokhoz 45724 szülői nyilatkozat érkezett vissza, közülük 422 szülő azért nem kérte a vakcinát, mert gyermeke korábban már megkapta az oltást.
Magyarországon a méhnyakrák vezető haláloknak számít, a mellrák után a második leggyakoribb nemi szervi daganat. Évente 1200-1300 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot , az érintettek fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt.