Meghalt egy ötéves kisfiú az ebolajárvány következtében, miután családjával Ugandába szökött Kongóból - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ugandai egészségügyi minisztérium. A család tucatnyi tagja mutatott tüneteket, de hatuknak sikerült Ugandába szökni, miközben arra vártak, hogy egy ebolás betegeket kezelő központba szállítsák őket. A hatóságok most azt próbálják kideríteni, hogy miként kelhettek át Ugandába a fertőzöttek. A kisgyerek családtagjait karanténba helyezték.
Már több mint ezren haltak meg
Az Észak-Kivu és Ituri tartományban tomboló ebolajárványba eddig 1390-en haltak bele és 2062 bizonyítottan ebolás esetről tudni. Ez az ország eddigi legpusztítóbb ebolajárványa. Ahogy korábban megírtuk , az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója már májusban felhívta a figyelmet arra, hogyha nem állítják meg a járványt, akkor az ebola továbbra is terjedni fog, jóval agresszívabbá válik, egyúttal még költségesebb lesz a leküzdése.
Az ebola megállítására irányuló törekvéseket azonban az egészségügyi intézmények ellen irányuló fegyveres támadások is hátráltatják. Márciusban például a WHO egyik járványügyi szakembere, Richard Valery Mouzoko is életét vesztette egy ilyen támadásban. "Nemcsak egy vírus ellen, hanem a bizonytalanság, az erőszak, a félretájékoztatás és a járvány átpolitizálása ellen is küzdünk" - fogalmazott Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató.
A nehézségek ellenére több mint 120 ezer embert sikerült beoltaniuk a betegség ellen. Az oltóanyagot az eddigi leghalálosabb, a Nyugat-Afrikában 2014 és 2015 között több mint 11 ezer emberéletet követelő ebolajárványt követően fejlesztették ki sürgősségi jelleggel. A vakcina eddig 97 százalékos hatékonyságot mutatott.