A paratífusz nevű betegséget a Salmonella enterica nevű baktérium okozza, a betegségnek és az azzal összefüggő kórokozónak három altípusa ismert, ezeket A, B és C betűkkel jelölik. Ezeknek némileg eltér a lefolyása, a gyakorisága, az, hogy a világ mely részein találkozhatunk velük, illetve az is, hogy milyen társult betegségek jelenhetnek meg mellettük (pl. a paratífusz B esetében gyakran alakul ki ajakherpesz is, mely más esetekben nagyon ritkán figyelhető meg).
A paratífuszláz esetén az "elfogyasztott" baktériumok (ha az immunrendszer nem képes felvenni velük a harcot) elszaporodnak a bélrendszerben, és onnan a véráramba is bekerülhetnek. A baktérium emellett megtámadhatja például a csontvelőt, a májat, az epevezetőt - ez utóbbiból kerülhet át aztán a székletbe, és fertőzhet tovább.
A paratífusz lázzal, általános rosszulléttel, fejfájással járó betegség A paratífusz tünetei nagyon hasonlítanak a tífuszláz tüneteire: fokozatosan emelkedő, magas láz, fejfájás, hasfájás, általános rosszullét, étvágytalanság és száraz köhögés jellemző a betegség korai szakaszában. A későbbiekben a szívverés lelassul, a máj és a lép megnagyobbodhat. A betegek mintegy egyharmadánál rózsaszínes foltok alakulhatnak ki a hason. Az emésztőrendszeri tünetek közül a gyermekekre inkább hasmenés, míg a felnőttek esetében a székrekedés a jellemző. A tífuszlázzal ellentétben a pszichés tünetek ritkán jelentkeznek.
A betegség kezelésénél elsősorban antibiotikumok szedését javasolják. A paratífusz az esetek kevesebb, mint 1 százalékában halálos, csak súlyos bélrendszeri szövődmények esetén veszélyeztetheti az életet, amennyiben azonban nem kezelik megfelelően, az esetek 10-15 százalékában halálos.
Paratífusszal mintegy hatmillió ember fertőződik meg évente, különösen Ázsiában, Afrikában, Közép- és Dél-Amerikában, olyan elmaradottabb területeken, ahol nem megfelelőek a higiéniás körülmények vagy nincs biztosítva a tiszta ivóvíz, esetleg a klíma miatt könnyebben szennyeződhetnek a vízforrások (például azért, mert rendszeresek a nagy esőzések). Amennyiben ezeket a tényezőket kiiktatják, nagyobb figyelmet tudnak fordítani a víz tisztítására, a személyes higiéniás szabályok betartására, a rendszeres kézmosásra, a fertőzés esélye jelentősen lecsökkenthető. A paratífuszláz ellen a tífuszláz ellen alkalmazott vakcina valamennyi védelmet nyújt, ezt azoknak javasolják, akik a fertőzött területekre utaznak.