A kulcsszó - "nem tudjuk" - ezzel a címmel tett közzé szerdán egy bejegyzést Kemenesi Gábor pécsi virológus, melyben egy, a médiában "sajnálatos módon elhangzott" hírt jár körül, miszerint "a betegségen átesett emberek biztonsággal látogathatják rokonaikat". A szakember a tudományt, pontosabban az eddig megjelent tudományos kutatások eredményeit hívta segítségül, hogy bizonyítsa, a fenti kijelentés hamis biztonságérzetet adhat, melyet eddig nem támasztottak alá vizsgálati tapasztalatok.
Az immunitás sokféle lehet
"A tudomány eddigi ismeretei szerint valóban aktív és jól működő sejtes immunitás alakul ki, legalább 6 hónapig (eddig vizsgálták). Ez nagyon kedvező hír, foglalkoztunk vele a Virológia Pécs oldalon " - írja Kemenesi, aki a magánvéleményét tükröző posztban több lábjegyzetet is elhelyezett hivatalos forrásokra, korábbi cikkekre vonatkozóan. A virológus az immunitás gyakorlati működéséről szólva hangsúlyozta, azt úgy kell elképzelni, mint egy skálát, melynek legkedvezőbb foka az úgynevezett sterilizáló immunitás.
"Ekkor el sem kaphatjuk többé a vírust, így tovább sem adhatjuk" - húzza alá, azonnal hozzáfűzve, előfordulhat azonban, hogy újra elkapjuk a SARS-CoV-2-t, ám ilyenkor is többféle forgatókönyv szerint történhetnek a dolgok. Lehet, hogy enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeljük át, úgy, hogy tovább sem tudjuk adni a koronavírust . De az is könnyen előfordulhat, hogy ismét fertőzhetünk. "A skálán természetesen szerepelnek más fokozatok is, ám a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján a válasz egyelőre: nem tudjuk" - szögezi le, majd sorra veszi azokat a nyitott kérdéseket, melyekre rendre ugyanaz a válasz: nem tudjuk.
Ennyi mindent nem tudunk még
Egyelőre nem tudjuk milyen gyakoriak az újrafertőződések, hogyan ismerhető fel egy újrafertőzött, van-e szerepe az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában - sorolja Kemenesi, hangsúlyozva, ezért is fontos, hogy mindenki megtegye a szükséges elővigyázatossági lépéseket, azok is, akik már átestek a betegségen. S, hogy kiktől várhatjuk a válaszokat a felsorolt kérdésekre? - merülhet fel jogosan a kérdés. A szakember türelemre int, "a választ a tudomány szolgáltatja, függetlenül attól, hogy mit gondolunk, erre azonban idő kell, alapos megfigyelések, addig is marad a 'nem tudjuk'".
Két rák után a koronavírust is legyőzte a 78 éves Marika néni. A négyszeres nagymama igazi harcos. Ha kíváncsi a történetére, elolvashatja társportálunk, az nlc.hu cikkére kattintva.