Az a család, amelyik partner a csalásban, nem fogja bejelenteni az esetet, tehát az nem fog kiderülni soha - mutatott rá Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, aki szerint lehetetlen tetten érni a szabálytalanságot.
Az etikai kérdéseken túlmenően a vakcinák beadásának ilyen jellegű elmulasztása valójában büntetőjogi probléma is, ugyanakkor hasonló eset kapcsán még nem indult per Magyarországon. Dósa Ágnes orvos-jogász elmondta, laboratóriumi vizsgálattal lehetne igazolni, hogy a gyereknek beadták-e az oltást.
Az ÁNTSZ és a védőnői hálózat tehetetlen
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) ugyanakkor nem indít vizsgálatot a téma kapcsán, ugyanis a hatóság csak konkrét esetekben ellenőrizhet, ilyenről viszont nincs információjuk. Mindazonáltal Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató-főorvosa szerint súlyos egészségügyi kockázata van annak, ha egy gyerek nem kapja meg a kötelező védőoltást.
A probléma megoldásában a védőnők sem tudnak segíteni, ugyanis az oltásokat legtöbbször az ő jelenlétük nélkül adják be az orvosok. Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke szerint a védőnőknek nem tartozik a feladatai közé, de még csak nem is felelősségük, hogy ellenőrizzék, ténylegesen megkapták-e a gyerekek a kötelező oltásokat.
Gyereküket féltik a szülők
Boza Laura ügyvéd szerint a szülőket nem oltásellenes meggyőződésük vezérli ezekben az esetekben, hanem az, hogy gyerekük beteg vagy egy korábbi védőoltás már okozott nála szövődményt. Ezeket az érveket azonban a házi gyermekorvosok sokszor nem fogadják el, mert nem kívánnak konfliktusba keveredni az ÁNTSZ-szel.
Az ügyvéd összességében úgy véli, időszerű lenne, hogy az érintett szereplők egyeztetéseket kezdjenek a kötelező védőoltási rendszerről, az eljárási rendről és az egységes joggyakorlatról.
Póta György úgy becsüli, hazánkban tíz alatt lehet a szabálytalanul dolgozó orvosok száma.
Forrás: inforadio.hu