A rágcsálók nemcsak a termést pusztították el, hanem még az embereket is megfertőzték, mégpedig nyúlpestissel.
A hatóságok eddigi adatai szerint 88 személy fordult orvoshoz a tularémiának nevezett betegséggel. A helyi parasztszövetség adatai alapján viszont legalább kétszáz megbetegedés történt Kasztília és León tartományban. A mostani pocokinvázióhoz hasonlóra még nem volt példa Spanyolországban.
A tularémia rágcsálókra és a mezei nyúlra jellemző, de az emberre is átterjedő fertőző betegség, amelyet a baktérium okoz. A baktérium az elhullott állatok tetemében, vagy a lenyúzott bőrön hónapokig fertőzőképes maradhat. A betegség részben a fertőzött állat vizeletével és egyéb testnedveivel, részben vérszívók (kullancs, szúnyog, bolha) közvetítésével terjed.
Emberen jellemző tünet a fekélyképződés, majd a nyirokcsomók gyulladása és a láz. Megbetegedés gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni. Európa számos országában, így Magyarországban is előfordul. A betegség amerikai változata biológiai fegyverek hatóanyagaként is jelentős.
A betegség terjesztésén kívül a pockok letarolták az árpa- és kukoricaföldeket. Számukat 750 millióra becsülik, vagyis egy lakosra körülbelül 300 rágcsáló jut. Az ürgék megközelítették a tartomány fővárosát, Valladolidot is. A régióban mintegy 100 hektáron felgyújtják a termést, így védekeznek a rágcsálók áradata ellen. Ehhez a védekezési módhoz az Európai Unió külön engedélyére is szükség van.
Forrás: MTI