A koronavírus-fertőzés lezajlását követően bizonyos tünetek hosszú ideig megmaradhatnak. A poszt-covid egyaránt előfordulhat, ha a fertőzést tünetmentesen, enyhe tünetekkel vagy súlyosabb panaszokkal vészeltük át – hangsúlyozza Tárnok Ildikó, a Tüdőközpont orvosa. A tüdőgyógyász, allergológus hozzáteszi: mivel a koronavírus nemcsak a tüdőnket támadja meg, hanem a keringési rendszert, a veséket és az idegrendszert, illetve egyéb szerveinket is meg tudja betegíteni, ezért a poszt-covid szindróma tünetei is szerteágazóak lehetnek.
<span>A poszt-covid szindróma tünetei</span>
- krónikus fáradtság szindróma, gyengeség, fáradékonyság
- száraz köhögés
- nehézlégzés, fulladásérzés, légszomj
- szaglásvesztés
- ízületi fájdalmak
- heves szívdobogás érzés, rendellenes szívdobogás
- pulzus- és vérnyomásproblémák
- hajhullás
- hasmenés
- feledékenység, tanulási problémák, „agyi köd”
- alvászavar
- memóriazavar
- hőemelkedés
- mellkasi fájdalom
A tünetek jellemzően hullámzóan jelentkeznek: egyik nap még minden rendben, a következő napot pedig elrontja az erős fáradtság, vagy visszatérhet a fulladás.
Diagnózis és terápia
A szindróma kivizsgálása átfogó, a tünetek függvényében akár több szakorvos munkáját is igénylő feladat. Fulladás, nehézlégzés, köhögés esetén javasolt a fertőzés lezajlását követő 6-12 hétben tüdőgyógyászati kivizsgáláson részt venni.
Ez azért fontos, mert a koronavírus-fertőzés után a tüdőben gyulladások maradhatnak vissza, ezek a léghólyagocskák falát károsítják, ami a légzőfelület csökkenéséhez vezethet, és a későbbiekben – kezelés nélkül – a tüdő rugalmasságának csökkenését (fibrózist) okozhat.
Amikor szükség van orvosi vizsgálatra
- A betegség lezajlását követően 3-4 hétnél tovább megmaradnak a panaszok és javulást nem tapasztalunk;
- a kiszáradás jeleit észleljük;
- tartós hasmenés jelentkezik;
- fokozódó vagy új mellkasi panasz lép fel;
- nehézlégzés, illetve
- lábdagadás esetén.