Az UNICEF becslése szerint 169 millió gyerek nem kapta meg a védőoltás első adagját 2010 és 2017 között, évente tehát átlagosan 21,1 millió gyerek maradt védelem nélkül.
Ez vezetett a járványhoz
"A kanyaró vírusa mindig meg fogja találni a beoltatlan gyerekeket. A napjainkban tapasztalt járványkitörésekhez az elmúlt évek oltatlansága vezetett" - mondta Henrietta Fore, a UNICEF ügyvezető igazgatója.
A sebezhetőség növekedésével a világon majdnem megnégyszereződött a kanyarós esetek száma 2019 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján idén több mint 112 ezer fertőzést regisztráltak az év első 3 hónapjában.
A kanyaró ezért veszélyes
A kanyaró egy erősen fertőző betegség, amely vakságot, süketséget és agykárosodást okozhat, de halálos is lehet. Világszerte mintegy 110 ezren haltak meg kanyaróban 2017-ben, az áldozatok nagy része gyerek volt. A szám 22 százalékkal magasabb a 2016-os adatnál. Jelenleg a világ több pontján terjed járvány , többek között az Egyesült Államokban, Európában, a Fülöp-szigeteken, Tunéziában és Thaiföldön.
Két védőoltás szükséges ahhoz, hogy a gyerek védett legyen. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 95 százalékos átoltottság kell az úgynevezett nyájimmunitáshoz, vagyis ahhoz, hogy a közösség védettsége megóvja a betegségtől azokat is, akik nem kaphatnak védőoltást. A jelentés szerint az első adagot a gyerekek 85 százaléka, a másodikat pedig csak 67 százalékuk kapta meg.
Súlyos a helyzet
Az Egyesült Államokban 2,5 millió gyerek még az első adag vakcinát sem kapta meg 2010 és 2017 között. Az ország jelenleg az elmúlt húsz év legnagyobb kanyarójárványával küzd. Franciaországban 600 ezer, Nagy-Britanniában pedig 500 ezer gyerek maradt oltatlan.
A szegényebb országokban a legsúlyosabb a helyzet. Nigéria a listavezető, ahol 2017-ben majdnem négymillió, egyévesnél fiatalabb gyerek nem kapta meg az első adagot, a második India 2,9 millióval, őket követi Pakisztán és Indonézia 1,2 millióval, majd Etiópia 1,1 millióval.