Ha a reuma kifejezést halljuk, mindjárt valamely mozgásszervi betegségre gondolunk, mint például ízületi fájdalomra, nyomorékságra ítélt mozgáskorlátozottságra. A reumás láz azonban olyan összetett kórkép, amelyben nemcsak az ízületek betegedhetnek meg, hanem a folyamat egyebek mellett a szívbillentyűket, a szívizmot, de még a szívet körbevevő kötőszövetes tasakot, a szívburkot is megtámadhatja.
A reumás láz nemritkán bakteriális fertőzés miatti mandulagyulladással kezdődik, amikor nemcsak magas láz, de heves torokfájdalom is kínozza az embert. Előfordulhat, hogy a védekezésként fellépő ellenanyag szintén gyulladást okoz a szívben, a vesében, az ízületekben és a központi idegrendszerben, ilyenkor reumás szívizom-, szívbelhártya- és szívburokgyulladás léphet fel. Noha a halmozott kórkép néhány hét alatt meggyógyítható, a szívbillentyűn maradandó, fokozatosan romló korosodás fordulhat elő: egy vagy több szívbillentyű zsugorodhat, a nyílás szűkülete, vagy a billentyű tökéletlen záródása történhet meg. Az antibiotikumos kezelésnek köszönhetően szerencsére ritka betegségről számolhatunk be.
A szívbillentyűk betegségeinek - szűkületüknek, elégtelenségüknek - oka lehet a reumás szívbillentyű-gyulladás, mely egy ideig "láthatatlan" marad, s már csak akkor veszik észre, amikor az orvosnak gyógyításánál komoly munkája akad. Leggyakoribb billentyűhiba a bal pitvar, illetve kamra közti kéthegyű billentyű szűkülete, vagy tökéletlen záródása. Ilyenkor a vér egy része nem tovább, hanem visszafelé áramlik. Ugyanez igaz az aortabillentyű szűkületekor, helytelen záródásakor is. Mindez pedig jócskán megterheli a szívet. Következményként a szívüregek, a kamrák és a pitvarok kitágulnak, miközben faluk megvastagszik - tudható meg Dr. Váradi Andrástól. A beteg pedig terheléskor és pihenéskor is fáradékony lesz, sőt állapotát még nehézlégzés tetézi.
Miként orvosolható a betegség? Egyeseknél étrendi változtatás - sószegény táplálkozás, fogyás -, az addiginál több pihenés és megfelelő gyógyszerelés is elegendő, hogy a közérzetük javuljon. Másoknál viszont a gyógyulás érdekében a műtéti beavatkozás nem maradhat el. Nem ritka, hogy a billentyűbetegség mellett koszorúér-szűkület is problémát jelent. Egy esetleges műtétet követően minőségileg javul a beteg állapota, fizikai terhelhetősége, addigi életvitelének korlátai kiszélesedhetnek.