„A két évvel ezelőtti járvány során a világ 117 országában közel százezer ember betegedett meg, és körülbelül kétszázan haltak bele a fertőzésbe, mindezt a majomhimlő vírusának gyenge változata idézte elő” – mondta Rusvai Miklós víruskutató az InfoRádióban. Hozzátette, a mostani változat Afrika középső részén terjed, és jóval virulensebb, mint a korábbi. A szakértő szerint, ebből akár egy újabb világjárvány is lehet, ha az emberiség nem kezeli megfelelően a helyzetet.
Sok múlik a fejlett világon
A majomhimlő elszabadulása Rusvai szerint két tényezőn múlik. Egyrészt az afrikai helyzet kezelésén. Jelenleg azért tud terjedni a kór, mert az érintett országokban nincs szervezett egészségügy, az éhínség miatt pedig az emberek az esetlegesen fertőzött vadállatokat is elfogyasztják. Másrészt pedig a fejlett világon is nagyon sok múlik.
A kórokozó ellen elérhető védőoltás, és a fekete himlő elleni oltás nagyon jól véd a majomhimlő ellen is. Néhány ország már küldött is oltóanyagokat a kontinensre, ám ez még mindig nagyon kevés.
A vírus helyi terjedése biztosított, és a világ is rosszul kezeli, vagy kezelheti a járványt. (…) Ha a fejlett világ most fukarkodik, és nem adja oda a vakcinát, akár áron alul, valamint ha a helyi hatóságok nem tudnak felülemelkedni az egészségügy hatékonyságát akadályozó ellentéteken, akkor ebből akár világjárvány is lehet” – mondta a víruskutató.