A Magyar Nemzet az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) legfrissebb kimutatása alapján írta meg, hogy 2016 novemberében 62 szifiliszes esetet jelentettek az országban, ami az októberi adathoz képest mintegy 25, a 2015. novemberihez képest pedig 75 százalékos emelkedést jelent. A betegek legtöbbje a fővárosban fordult orvoshoz, míg vidéken nyolc megye volt érintett, kiemelten az öt esetet felvonultató Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.
A gonorreát illetően a vizsgált időszakban stagnálás volt tapasztalható. A fertőzések több mint felét szintén Budapesten diagnosztizálták, a regisztrált páciensek tekintetében vidéken pedig Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megye bizonyult a leginkább érintettnek 9-9 esettel tavaly novemberben. Mindemellett hosszabb távon az általában kankó vagy tripper néven emlegetett betegség kapcsán is drámai növekedést mutatnak az adatok. Míg 2010-ben 1170 gonorreás beteget jelentettek, addig 2014-ben már 1620-at.
Változnak a szexuális szokások
Leginkább az az oka annak, hogy emelkedik ezeknek a fertőző betegségeknek a száma, hogy szexuálisan szabadosabbak az emberek, romlanak a társas kapcsolatok, egyre több a válás, és a fiatalok is egyre korábban kezdik a szexuális életet - foglalt állást a Magyar Nemzet kérdésére Vajda Miklós szülész-nőgyógyász.
Kellemetlen tünetek jelzik a bajt
A szifilisz , avagy vérbaj nemi úton terjed, de egy fertőzött anya a terhesség ideje alatt és a szülés során is átadhatja a kórokozókat gyermekének. Fontos megemlíteni, hogy a baktériumok átadásához szoros testi kontaktusra van szükség, tehát különböző tárgyak - vécéülőke, ajtókilincs, törölköző vagy evőeszköz - közös használata miatt nem kell aggódni. Az időben kezelt szifilisz tökéletesen gyógyítható, a kezelésre ma is rendszerint injekcióban adott kristályos penicillint használnak. A betegség az első stádiumban a fertőzés kapujánál megjelenő fekélyek, a második fázisban pedig a tenyéren és talpon felbukkanó kiütések formájában okoz tüneteket. Idővel a vérbaj a központi idegrendszerben illetve a szív- és érrendszerben is előidézhet halálos kimenetelű szövetkárosodást.
A szintén baktériumok által kiváltott gonorrea a nemi szervek és a húgyutak gyulladásával jár, a fertőzést pedig ugyancsak szexuális úton lehet elkapni. A kezeléshez antibiotikumokat használnak, köszönhetően annak, hogy a gonorrea baktériuma egyre inkább rezisztenssé válik, ezáltal a penicillin mára már teljesen hatástalan ellene. Mindkét betegség esetén az a megelőzés legjobb módja, ha az érintettek kizárólag óvszert használva létesítenek szexuális kapcsolatot ismeretlen partnerekkel.