A koronavírus elleni favipiravir csak a COVID-19-betegség első pár napjában hatásos, az emberek jelentős részéről azonban nem derül ki ennyi idő alatt, hogy megfertőződött, a hazai tesztelési rendszer ugyanis nem alkalmas erre - mutatott rá a fontos problémára Pusztai Erzsébet infektológus, egészségügyi szakértő az ATV Start című műsorában. Nehezményezte továbbá, hogy még mindig nincs egyértelmű, világos protokoll azzal kapcsolatban, hogyan kellene kezelni a koronavírusos betegeket.
Más problémák is vannak
A szakember szerint a koronavírus-járványt szigorításokkal lehetne megfékezni. A megelőző intézkedések közül Pusztai a kontaktusszám csökkentését és a maszkviselést tartja a legfontosabbnak. Elmondása szerint ő már sokkal előbb bevezette volna a nemrég elrendelt kötelező beltéri maszkviselést is. Az egyik legnagyobb problémának pedig azt nevezte, hogy Magyarországon nincsenek világos és tiszta adatok a járvánnyal kapcsolatban. "Nagyjából, saccolgatva beszélnek a szakértők is, mert nem jutnak hozzá a korrekt adatokhoz" - mondta.
Miben más a delta okozta fertőzés?
Az infektológus szerint nincs lényeges különbség a delta variáns által okozott fertőzés tünetei és a többi vírusváltozat által kiváltott panaszok között. A különbséget Pusztai szerint inkább az jelenti, hogy valaki be van-e oltva vagy sem. Ezzel arra utalt, hogy ha az oltottak meg is fertőződnek, jóval ritkábban alakul ki náluk olyan súlyos COVID-19 -betegség, ami miatt kórházi kezelést és lélegeztetést igényelnének.
Pusztai Erzsébet arra is felhívta a figyelmet, hogy ha minél többen beoltatják magukat az új típusú koronavírus ellen, az megóvhatja az egészségügyet túlterheltségtől. Azzal kapcsolatban pedig, hogy mikor érhetjük el a negyedik járványhullám csúcsát, úgy fogalmazott a szakember: akkor fogjuk tudni, hogy elértük, ha már túl vagyunk rajta.
"Az oltottak nagyobb eséllyel jutnak ki élve az intenzív osztályról. "