A járvány már most komoly anyagi terhet jelent sok magyar családnak - ez derült ki a Publicus Intézet Népszavának készített közvéleménykutatásából. Az eredmények szerint az emberek közel háromnegyede számít rá, hogy ősszel visszatér a koronavírus, minden negyedik válaszolónak pedig romlottak a jövedelmi viszonyai a járvány kitörése óta.
Anyagilag is megviselte a lakosságot a járvány
A válaszadók 13 százalékának kisebb, kilencnek nagyobb mértékben csökkent a bevétele, míg minden huszonötödik ember, vagyis az összes megkérdezett négy százaléka lenullázódott, gyakorlatilag minden bevétele és megtakarítása megszűnt. Arra a kérdésre, hogy a megkérdezett és családja a járvány óta mennyivel kevesebb pénzből gazdálkodik, a válaszadók nyolc százaléka azt mondta, hogy sokkal, 22 százaléka pedig azt, hogy valamennyivel kevesebből, míg 67 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem érzékelt ebben változást.
A járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedésekkel csupán minden tizedik válaszadó volt maradéktalanul elégedett, a kétharmaduk pedig teljesen elégedetlen. Ugyan a többség szerint (59 százalék) az egészségügy jól kezelte a járványhelyzetet, ám az oktatás, a gazdaság, s főleg a nehéz anyagi helyzetbe kerültek kormányzati támogatása kapcsán ez már nem mondható el.
A társadalom az összeesküvés-elméletekre is fogékony a kutatás eredménye szerint. A megkérdezettek 22 százaléka valószínűsíti, hogy a vírust Kínában állították elő és szándékosan eresztették rá a világra, míg 13 százalék tartotta valószínűnek azt, hogy az amerikaiak szabadították rá a járványt Kínára. A megkérdezettek 20 százaléka pedig inkább azt tartotta valószínűnek, hogy a vírus célja az, hogy megszabadítsa a társadalmakat az idősektől.