A bárányhimlő fertőző, cseppfertőzéssel terjedő, vírusos megbetegedés. Mivel rendkívül fertőző, szinte mindenki találkozik vele már gyermekként. A gyermekek többsége, mintegy háromnegyede - leggyakrabban 3 és 10 éves kor között, de legkésőbb 15 éves koráig - átesik a bárányhimlőn, amely általában gyorsan és jól gyógyul. Bizonyos esetben azonban súlyos szövődmény is kialakulhat belőle, ami miatt nem javasolt a védőoltást kihagyni – hívta fel a figyelmet korábbi cikkében a hvg.hu.
Ezért hasznos a védőoltás
A leggyakoribb szövődmény a bőr bakteriális felülfertőződése (a vakarás miatt), tüdőgyulladás, illetve komoly központi idegrendszeri, valamint több szervi megbetegedés (máj, szív, vese, ízületek). A szülés körül kialakuló anyai bárányhimlő – mivel a születendő baba még anyai ellenanyagok nélkül jön a világra – 30 százalékban halálos kimenetelű a babára nézve.
Béres Zsuzsanna, a Budai Oltóközpont oltóorvosa szerint a védőoltások minimális terhet jelentenek csupán a szervezetre, cserébe azonban kiszámíthatóságot kapunk. Így ugyanis a vírus legyengített változatával találkozik a szervezet, és komolyabb probléma nélkül képes lesz kialakítani a védettséget. Ezt az oltást nem késő azután sem igényelni, hogy egy beteg emberrel kapcsolatba kerültünk – az első 72 órában kapott oltóanyag ugyanis nagy eséllyel megvéd a betegség kialakulásától.
A betegség nagyon ragályos, így zárt gyerekközösségben különösen hamar elterjed a fertőzés. A lappangási idő 14-21 nap, azaz a fertőzést követően két-három héten belül biztosan jelentkeznek a tünetek. Az első himlős hólyagok megjelenése előtt 1-2 nappal a beteg már fertőz, és ez a hólyagokat felváltó pörkök leeséséig tart. A fertőzöttek 90 százalékán mutatkoznak meg a tipikus tünetek.