A hatékony védőoltások ellenére a hepatitis B világszerte az egyik leggyakoribb fertőző betegségnek számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a HBV ötvenszer-százszor fertőzőbb az emberi immunhiány vírusnál (HIV). Sőt, a WHO statisztikái szerint több mint kétmilliárd fertőzött él a Földön, ami évente közel 600 000 halálesethez vezet. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Hivatal becslése alapján az országban 1,4 millióan élnek krónikus májgyulladással.
"A D-vitamin segít az immunrendszer egészségének megőrzésében, és bizonyítottan jótékony hatása van gyulladásos és anyagcserét érintő májbetegségek esetén, beleértve a hepatitis C (HPC) vírus blokkolását is" - magyarázta Dr. Christian Lange, a frankfurti Johann Wolfgang Goethe Kórház orvosa. "A D-vitamin és a krónikus májgyulladás összefüggése azonban mindezidáig tisztázatlan volt" - tette hozzá.
A szakértők 2009 januárja és 2012 decembere között 203 krónikus májgyulladásos betegek vizsgáltak meg, akik korábban nem estek át semmilyen kezelésen. Mindannyiuknál megmérték a 25-hidroxivitamin D szintjét a vérben. A HCV-vel, HIV-vel vagy hepatitis D-vel fertőzötteket, a túlzott alkoholfogyasztókat és a rákos betegeket kizárták a kutatásból. Az eredmények alapján a résztvevők 34 százalékának volt súlyos D-vitamin hiánya (10 ng/ml alatti értékkel), 47 százalékuk D-vitamin szintje bizonyult elégtelennek (10 és 20 ng/ml közötti értékkel), valamint 19 százalékuknál mértek normális értéket, tehát 20 ng/ml fölöttit. További elemzés kimutatta, hogy a magas vírusterhelés, azaz a HBV nagy aránya a vérben erősen összefüggött az alacsony D-vitamin szinttel. Azoknál, akiknél a HBV jelenléte 2000 IU/ml alatti volt, átlagosan 17 ng/ml D-vitamin szintet állapítottak meg, míg 2000 IU/ml vírusterheléssel mindössze 11 ng/ml-es vitaminszint járt együtt.
A szakértők arra is rámutattak, hogy a májgyulladásos antigént (HBeAg) pácienseknél alacsonyabb volt a D-vitamin aránya, mint azoknál, akik nem hordozzák azt. Évszakos eltérést is megfigyeltek a D-vitamin szint és a HBV-terhelés összefüggésében, ami erősíti a két tényező közötti kapcsolatot. "Adataink megerősítik az összefüggést az alacsony D-vitamin szint és a magas HBV-terhelés között" - mondta Dr. Lange. "Ezek az eredmények eltérnek a korábbiaktól, amelyeket hepatitis C-fertőzöttek vizsgálata során kaptak, és nem találtak semmilyen kapcsolatot" - fűzte hozzá a szakértő, aki kollégáival együtt D-vitaminos terápiás megoldás kidolgozását készíti elő májgyulladásos betegek számára.