Gyártói szerint az N95-ös sebészeti maszkokhoz mérhető védelmet, de annál jóval szabadabb légzést biztosíthat egy új, 3D-nyomtatással készült maszk. A termék különlegessége, hogy kialakításakor az állatok orrának belső szerkezetét vették alapul - írja a Medical Xpress . Az ötlet a légkondícionálókban használt szűrők fejlesztését is elősegíthet a későbbiekben.
Az állatok szaglószerve adta az ihletet
Az állatok orrüregében a légáramlatok kanyargós úton haladnak végig, az azokon utazó részecskék így nagyobb felülettel érintkeznek, ami az állatok számára is élesebb szaglást biztosít. Ugyanilyen szerkezetben alakították ki a maszk szűrőjét is, ami a légnyomás észrevehető csökkentése nélkül képes a levegőben lévő részecskéket felfogni. Így sokkal könnyebb be- és kilégzést biztosít, tervezői szerint mégis vetekszik a legjobb védelmet biztosító N95-ös maszkokkal védelem tekintetében.
Az új maszkokat és légszűrőket kilenc állatfaj orrszerkezetének vizsgálata után fejlesztették ki az amerikai Cornell Egyetem kutatói. A modellállatok között volt például az egér, melynek 50-szer, a kutya, melynek 200-szor, és a disznó, melynek pedig 700-szor érzékenyebb a szaglása, mint az embernek.
A kutatók mindenki számára elérhetővé tették a 3D nyomtatással elkészíthető szűrő tervrajzait, figyelmeztettek ugyanakkor, hogy még nem egy kész termékről van szó, melynek a hatékonyságát klinikai tesztekkel is alátámasztották volna. Remélik, hogy a terveket a későbbiekben továbbfejlesztik majd, és egy kényelmes és hatékony termék születhet belőle.