A szalmonella baktérium által okozott betegség általában pár napon belül magától elmúlik. Az okozza, ha olyan sok Salmonella baktérium kerül a szervezetünkbe, amennyit már nem képes legyőzni.
A legtöbb esetben olyan tüneteket okoz a fertőzés, mint a hasmenés (esetenként véres), a gyomorgörcsök- és fájdalom, az émelygés és a hányás.
Mi okozza a szalmonellát?
A Cleveland Clinic szerint a szalmonella baktérium több élelmiszerrel is bejuthat az emésztőrendszerünkbe:
- nyers tojás,
- nyers vörös hús,
- tenger gyümölcsei és baromfifélék,
- zöldségek és gyümölcsök,
- nem pasztőrözött tej vagy sajt,
- nem tisztított víz.
A baktérium megél olyan felületeken is, amikhez a fertőzött személy hozzáért. Ezen kívül állatok élőhelyén, szőrén, tollán, pikkelyein, bőrén és székletén is megtalálható.
Ha nyersen, vagy alulsütve fogyasztjuk a fenti élelmiszereket, vagy olyasmiket eszünk, amik baktériummal szennyezettek, akkor elkaphatjuk a szalmonellát. Ehhez az is hozzájárulhat, hogy nincs a fertőzésnek semmi jele az élelmiszereken.
Így előzhető meg a fertőzés
Ahhoz, hogy ne fertőződjünk meg, a legjobb, ha betartjuk az általános higiéniai szabályokat. Különösen a rendszeres, szappanos kézmosásra figyeljünk oda mosdóhasználat után, illetve főzés előtt, még mielőtt hozzáérnénk az alapanyagokhoz.
Nem megfelelően tisztított vizet ne igyunk, és ne is főzzünk belőle. Ha bizonytalanok vagyunk a víz tisztaságát illetően (mondjuk egy idegen országban), akkor inkább palackozott ásványvizet fogyasszunk és használjunk.
Egy állat akkor is hordozhatja a baktériumot, ha rajta nem mutatkoznak a betegség jelei. Ezért akkor is fontos a szappanos kézmosás, ha hozzáértünk a kedvencünkhöz, és az élőhelyét (akvárium, terrárium stb.) is rendszeresen takarítsuk. Ne érjünk a szánkhoz közvetlenül azután, hogy megsimogattuk az állatot.
Ha már elkaptuk a betegséget, különösen ügyeljünk a rendszeres kézmosásra és a felületek fertőtlenítésére, hogy a velünk egy háztartásban élők ne kapják el a betegséget. Ilyen esetben a főzést se erőltessük.