- Ha a bőrön kialakul valami elváltozás, akkor az elég látványos tud lenni, főként, ha mindjárt a nemi szerven jelenik meg valami. Általában mennyi idő után fordulnak orvoshoz a betegek?
- Ez nagyon változó. Van olyan eset, hogy bár egészen feltűnő az elváltozás, mégis évekig elnézegeti valaki, más pedig minden aprósággal orvoshoz szalad. Azért van most egy érdekes változás: mióta az intim testrészeinkre kiemelt figyelem irányul és egész iparágak épültek az intim tájékok szépítésére, tehát mindennapivá vált az intim higiénia, esztétikai-plasztikai sebészet, szőrtelenítés, piercing, tetoválás, azóta hamarabb orvoshoz fordul az, akinek valami kinő ott.
- A nemi szervek környékén megjelenő elváltozásokat szégyellik az emberek?
- Ebben is igen nagy eltérések vannak. Van, aki egy aprócska növedék miatt is szorong, izgul, nem mer orvoshoz menni, szemérmes, más pedig a nagyobb dolgot is semmibe veszi.
- Szégyenérzet, bűntudat is van?
- Igen, ha a nemi szerven jelenik meg valami, és ha esetleg van az illetőnek oka rá, hogy féljen, akkor gyakori a bűntudat. Ha kikacsintott a stabil kapcsolatból, vagy a partner szexuális szabadossága miatt rizikós volt az együttlét, akkor felmerül az illetőben, hogy nemi úton terjedő fertőzést kapott.
- Előfordul, hogy megpróbálkoznak házi kezelésekkel?
- Igen, és olyan is van, hogy várnak: hátha magától elmúlik.
- Nőgyógyász is kezelheti ezt a betegséget?
- Miért újulhat ki a szemölcs?
- Előfordulhat például a partner miatt is, aki esetleg nem is sejti, hogy fertőzött, emiatt visszafertőzi a kezelt párját. A betegség ugyanis akár tünet- és panaszmentes is lehet, évekig is lappanghat. Épp ezért előfordulhat, hogy valaki még az előző partnertől kapta el, onnan hozta az új párkapcsolatba.
- Tehát ha valaki az elmúlt hónapokban, sőt akár években monogám volt, és a párja is az, akkor is kijöhet rajta a betegség?
- Igen. Bárki megkaphatja, aki szexuális életet él, egyáltalán nem kell ahhoz könnyűvérűnek lenni, hogy valaki elkapja a HPV-fertőzés valamelyik formáját. Ennek a betegségnek az elkerülésére kevés az óvszer. Körülbelül minden 100. ember megfertőződik. És nem csak közösüléssel, hanem pettinggel, akár tárgyakra rákenődött testnedvekkel is terjed.
A szemölcs igen kínos tünet lehet
- Hogyan kezelik a betegséget?
- Alapvetően kétféleképpen. Az egyik kezelés az orvosi rendelőben történik: a növedéket eltávolítják. Ekkor azonban nem a fertőzést szüntetik meg, mert az nem látható, ottmarad. Ezért fordulhat elő, hogy később máshol kiújulhat. A növedék eltávolítására sok mód van: folyékony nitrogénes fagyasztás, égetés, sebészi lekaparás, lézerezés, kimetszés.
A másik lehetőség az otthoni kezelés. Ez végezhető például ecsetelővel. Egy növényi sejtmérget használnak erre a célra. A szemölcsök elhalnak, leesnek , a seb behámosodik. A hátránya az, hogy erősen irritáló az anyag, könnyen szétkenődik, máshol is fájdalmas pirosságot, gyulladást okoz.
A másik kezelési lehetőség egy kenőcs. Hatóanyaga a szervezet immunrendszerének sejtjeit serkenti arra, hogy a vírussal fertőzött sejtekből álló növedéket, a kondilómát megtámadják. A szer hatására gyulladásos reakció indul be, amely elpusztítja a szemölcsöket. Az az előnye, hogy legritkábban ez után újul ki a betegség, viszont ez a kezelés kicsit időigényesebb és drágább. A betegek számára azonban általában az a legfontosabb, hogy ez a kezelés a szabad szemmel nem látható fertőzést is megszüntetheti, a szemölcsök szinte biztosan nem térnek vissza.